Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo nadwyrężamy nasz wzrok. Zwykliśmy traktować nasze oczy jako coś oczywistego. Do czasu. Infekcje i schorzenia oczu, pogłębiające się wady to sygnał, że pora wreszcie zwrócić uwagę na ten narząd zmysłu. Nie warto czekać na pogorszenie. Dbałość o oczy pozwoli je dłużej zachować w dobrej kondycji. O czym warto pamiętać?

Odpoczynek i częste przerwy

Oczy potrzebują odpoczynku. Najlepiej na ich regenerację działa sen. W innym razie są wysuszone i zaczerwienione. Ważne jest także to, aby oczy miały odpoczynek w ciągu dnia. Zwłaszcza jeśli w grę wchodzi wielogodzinne siedzenie przed ekranem komputera lub inna forma nadwyrężania wzroku. Każda tego typu praca wymaga krótkich przerw. Najlepiej jest popatrzeć wtedy w dal (np. przez okno) i mrugać oczami. Warto zrobić sobie także szybki spacer.

Odpowiednia dieta

Aby wesprzeć narząd wzroku, należy stosować dietę bogatą w witaminy A, E i V oraz kwasy omega-4, cynk i luteinę. Wszystkie te pierwiastki utrzymują prawidłową kondycję oczu, a także zapobiegają występowaniu niektórych chorób, jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Znaleźć można je w takich produktach spożywczych jak zielone warzywa (m.in. szpinak, jarmuż, szpinak, brukselka) i marchewka, ryby, rośliny strączkowe, mięso wołowe i wieprzowe.

Ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB

Promieniowanie UVA oraz UVB jest szkodliwe zarówno dla naszej skóry, jak i oczu. Powinno się więc je chronić, najlepiej za pomocą dobrej jakości okularów przeciwsłonecznych. Warto kupić je u optyka lub w zaufanym sklepie. Na ogół okulary na straganie czy w sklepach odzieżowych nie są w stanie zapewnić 100 procent ochrony. Osoby, które noszą soczewki, mogą sięgnąć po produkty marki Acuvue, które zawierają filtry UVA i UVB.

Stosowanie kropli do oczu

Krople do oczu to idealny sposób na to, aby przynieść ulgę zmęczonym i podrażnionym oczom. Warto sięgać po nie zwłaszcza przy długotrwałym korzystaniu z urządzeń elektrycznych i przy objawach suchego oka. Polecane krople do oczu to blink. Składają się one z czterech preparatów, które łatwo dopasować do konkretnego problemu. Wszystkie zawierają hialuronian sodu, czyli substancję naturalnie występującą w oku. Ich producentem jest firma Acuvue.

Każdego dnia oczy pozwalają nam pracować, wykonywać konkretne obowiązki, komunikować się ze światem i poruszać w nim, a także cieszyć się życiem. Warto więc o nie wreszcie zadbać, aby zminimalizować można ryzyko wielu schorzeń narządu wzroku oraz dłużej utrzymać je w dobrej kondycji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here