Rury elektroinstalacyjne to podstawowe akcesoria stosowane w celu osłaniania różnego typu przewodów. Wyróżnić można kilku typów rur elektroinstalacyjnych – przepustowe, osłonowe, karbowane, instalacyjne. Niektóre z nich są przeznaczone do zawieszania nad ziemią, zakopania w glebie lub też stosowania wewnątrz budynków – na przykład w ścianach, pod tynkiem, w podłodze lub stropach. Większość dostępnych rur elektroinstalacyjnych została wykonana z tworzyw sztucznych takich jak polietylen, polipropylen, polichlorek winylu. Niekiedy też stosuje się rury wykonane ze stopów stali nierdzewnej. 

Rury elektroinstalacyjne – wytrzymałe i odporne na oddziaływania

Dostępne rury elektroinstalacyjne można podzielić na dwie główne kategorie produktów. Pierwszą tworzą rury dedykowane do wprowadzenia w ziemię lub w strukturę ścian i stropów. Drugą grupę tworzą rury przemysłowe, stosowane na otwartym terenie. Obie grupy produktów będą narażone na odmienne oddziaływania, z którymi powinny sobie poradzić. W przypadku rur do ziemi – jest to przede wszystkim wilgoć, duży nacisk sił fizycznych. W przypadku rur przemysłowych – będą to przede wszystkim czynniki atmosferyczne: promieniowanie UV, opady, wilgoć, niska i wysoka temperatura, a także (w mniejszym stopniu) czynniki chemiczne oraz mechaniczne. 

Dobór rur elektroinstalacyjnych warto rozpocząć od ustalenia jakiej średnicy będą przewody, które zostaną w rurę wprowadzone. Średnica wewnętrzna rury elektroinstalacyjnej powinna być większa przynajmniej 1,5 razy niż średnica zewnętrzna wprowadzanego do niej przewodu elektromagnetycznego. W przypadku przewodów światłowodowych – średnica ta powinna być nawet 2-krotnie większa. 

Konstrukcja i specyfikacja rur elektroinstlacyjnych polietylenowych

Najczęściej stosowanym materiałem do produkcji rur elektroinstalacyjnych jest polietylen – czyli tworzywo sztuczne o podwyższonej gęstości. Jest wysoce odporne na oddziaływania mechaniczne, wstrząsy, wibracje i zginanie. Ponadto, wytrzymuje oddziaływania temperatur w przedziale -30 do +90 stopni C. Jest też w wysokim stopniu odporny na działanie wilgoci i innych szkodliwych czynników atmosferycznych. Rury wykonane z polietylenu można wprowadzać we wszystkie typy gruntu. 

Do większych obciążeń, stosuje się rury osłonowe wykonane z dwóch warstw polietylenu. Wówczas, warstwa zewnętrzna ma powierzchnię karbowaną, a warstwa wewnętrzna jest gładka. Rury takie znoszą też większe przedziały temperaturowe: od -40 do +100 stopni C. Rury takie są dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych – niebieskiej i czerwonej. Rury niebieskie są przeznaczone do przewodów niskiego napięcia. Rury czerwone – do przewodów średniego napięcia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here