Kupno aparatu słuchowego to dopiero początek. Z urządzeniem tym trzeba się jeszcze “oswoić”, o czym często przekonują się osoby, które zakładają pierwszy, świeżo zakupiony aparat. Choć nowoczesne aparaty słuchowe posiadają rozwiązania mające ograniczać ten problem – niestety, nie zawsze jest to zadanie łatwe. Bardzo ważnym aspektem szybkiego przywyknięcia do nowej sytuacji jest skorzystanie z pomocy polecanego protetyka słuchu, który nie tylko odpowiednio dobierze, ale i poinstruuje jak zacząć użytkować aparaty słuchowe. Bydgoszcz, to miasto, które oferuje wybitnych specjalistów w dziedzinie protetyki. Aby wspomóc Was w procesie adaptacji, przygotowaliśmy kilka porad dotyczących tego, jak w szybszy sposób przyzwyczaić się do jego obecności. 

Nie zmuszaj się do noszenia aparatu przez cały czas

To zupełnie normalne, że przez pierwsze kilka dni noszenia aparatu nie możesz oprzeć się wrażeniu obecności ciała obcego w Twoim uchu. Pamiętaj jednak, że, o ile Twój ubytek słuchu nie jest bardzo poważny, nie musisz zmuszać się, by korzystać z aparatu słuchowego przez cały dzień. Przez pierwsze kilka dni urządzenie spokojnie możesz zakładać na kilka godzin dziennie – wszak, jak powiada stare porzekadło, “nie od razu Rzym zbudowano”. 

Włączaj aparat słuchowy codziennie

Choć, jak wspomnieliśmy powyżej, aparatu nie musisz nosić przez cały czas, dobrze będzie, jeśli codziennie założysz go choćby na 2-3 godziny. Pamiętaj, że kluczowe, by “oswoić” aparat słuchowy, jest przyzwyczajenie się do nowych – jak Ci się będzie na początku wydawać – dźwięków dochodzących z urządzenia. Im szybciej tego dokonasz, tym szybciej aparat przestanie być ciałem obcym, a stanie się urządzeniem, z którym nie będziesz sobie wyobrażał rozłąki. 

Czytaj na głos

Pamiętaj, że po założeniu urządzenia nawet dźwięk Twojego głosu może brzmieć inaczej, niż do tej pory Ci się to wydawało – i prawdopodobnie powodować to będzie spory dyskomfort. Aby przyzwyczaić się do nowego brzmienia swojego głosu, wykorzystuj momenty, w których jesteś sam, by zakładać aparat słuchowy, a następnie odczytywać na głos krótkie fragmenty książek lub artykułów z gazet. Po pewnym czasie przyzwyczaisz się do nowego brzmienia swego głosu – i prawdopodobnie to będzie jednym z pierwszych etapów oswajania się z samym aparatem. 

Wsłuchaj się w dźwięki otoczenia

Kolejnym ćwiczeniem, jakie możesz wykonać, jest udanie się w spokojną, cichą okolicę (na przykład do lasu lub oddalonego od centrum miasta miejsca w parku), założenie aparatu i skupienie się na dźwiękach dobiegających z otoczenia. Postaraj się rozpoznać jak największą ilość z nich. Pamiętaj jednak, że podobnie jak ton Twojego głosu, mogą one brzmieć dość zaskakująco, dlatego nie przejmuj się, jeśli nie od razu wszystko wychwycisz poprawnie. Oczywiście, bardziej nowoczesne aparaty słuchowe umożliwiają częste szybsze przyzwyczajenie się i łatwiejszą identyfikację dźwięków.

Przyzwyczajaj się do hałaśliwego środowiska 

Niestety – nikt z nas nie może spędzić życia wsłuchując się w odgłosy natury. Aby oswoić się ze swoim aparatem słuchowym, musisz nauczyć się ponownie przyzwyczaić do hałasu wywołanego zgiełkiem wielkich miast, czy atmosferą Twojego miejsca pracy. Ćwicz nad tym, by wyłapać jak najwięcej słów rozmów prowadzonych jednocześnie przez wiele osób. Na początku swojej drogi możesz spróbować wsłuchać się w program telewizyjny, czy podcast radiowy. Pamiętaj również, by nauczyć się identyfikować dźwięki takie, jak klakson czy silnik samochodu. 

Staraj się korzystać z aparatu słuchowego w różnych sytuacjach.

Pamiętaj, że niezależnie od tego, jak duży jest Twój ubytek słuchu, optymalnym rozwiązaniem w przyszłości będzie noszenie go na stałe. Aby szybciej dojść do tego efektu, staraj się z czasem korzystać ze swojego aparatu coraz częściej i w różnych miejscach – komunikacji publicznej, pracy, poczekalni u lekarza itd. Powoli “otwieraj się” na swój aparat, a szybko zauważysz, że przyzwyczaiłeś się do niego na stałe i nieświadomie!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here