Obecnie zaobserwować możemy znaczne zwiększenie popularności odnawialnych źródeł energii. Zarówno inwestorzy biznesowi jak i prywatni dostrzegają opłacalność tych rozwiązań w oparciu o nieustannie rosnące taryfy energii. W obecnej chwili największą popularnością cieszy się fotowoltaika, która wykorzystując energię promieniowania słonecznego, zamienia ją w darmową energię elektryczną. To bardzo korzystne rozwiązanie w większości przypadków. Co ma wpływ na rentowność instalacji?

Fotowoltaika i jej korzyści

Fotowoltaika  to rozwiązanie korzystne i opłacalne przede wszystkim ze względu na zminimalizowanie kosztów miesięcznych wydatków. Ze względu na liczne możliwości w skutecznym obniżeniu energii elektrycznej instalacja fotowoltaiczna pozwoli Ci cieszyć się również niezależnością od ciągle zmiennych taryf prądu. To pozwoli zwiększyć wartość obiektu, na którym zainstalowane są panele słoneczne. Jako osoba fizyczna możesz skorzystać z ulg i dofinansowań, a także rozliczyć się w zeznaniu PIT. Jeśli jesteś rolnikiem, możesz skorzystać z ulg inwestycyjnych, a jako przedsiębiorca możesz amortyzować koszty zainwestowane w panele fotowoltaiczne.

Instalacja fotowoltaiczna- co ma wpływ na jej rentowność?

W poprzednich latach instalacja fotowoltaiczna była o wiele większym wydatkiem. Obecnie dzięki ogromnemu rozwojowi technicznemu i poprawie relacji prawnych koszty te bardzo zmalały i osiągnęły wysoki wskaźnik rentowności.

Większe koszty inwestycyjne możemy znacznie zmniejszyć wybierając oferty leasingowe, kredytowe i inne. Warto również postarać się o dotacje unijne, regionalne, gminne. Wtedy koszty poniesione na poczet instalacji będą naprawdę niskie.

Rentowność instalacji zależy od odpowiedniego dobrania mocy do zapotrzebowania danego obiektu. 

Dobór optymalnej instalacji to priorytetowa kwestia. Do standardowych domów jednorodzinnych wybierane instalacje oscylują w zakresie 3-5 kWp. To wynika z zapotrzebowania energetycznego budynku oscylującego na poziomie 3-4 kW rocznego zużycia energii elektrycznej. Zdecydowanie bardziej opłacalna będzie ta inwestycja, jeśli zastosujemy ją łącznie z klimatyzacją, wentylacją czy pompą ciepła. 

Warto wiedzieć, iż wybór mocy dla danej instalacji będzie o wiele prostszy do oszacowania w przypadku już istniejących obiektów. Możemy wtedy w prosty sposób dokonać orientacyjnych wyliczeń i kalkulacji, które pozwolą nam zorientować się, czy dana instalacja jest opłacalna w danym przypadku.

Na opłacalność fotowoltaiki wpływ mają uzyskane dotacje i finansowania

Wszystkie formy finansowania wpływają pozytywnie na obniżenie wkładu poniesionego na poczet inwestycji i pozwoli znacznie podwyższyć jej opłacalność. Najbardziej znany program Mój Prąd to kwota 5 tysięcy zł dla osoby decydującej się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w przedziale do 10 kW. Udział tej kwoty to niemal połowa kosztów fotowoltaiki o wartości 2 kW. W ten sposób łatwiej jest zorientować się, jak bardzo zmniejszy to okres zwrotu inwestycji. Standardowo wynosi on około 10 lat. Przy wsparciu rządowych programów i finansowania będzie zdecydowanie krótszy, co bardziej widoczne będzie w przypadku małych, niż średnich czy dużych instalacji.  

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here