Szamba betonowe to dość solidne zbiorniki, przeznaczone do gromadzenia nieczystości produkowanych w budynkach mieszkalnych i użytkowych. W wielu przypadkach montaż szamba jest o wiele korzystniejszym rozwiązaniem, niż podłączanie się do kanalizacji miejskiej. Niestety, ale również szamba mogą ulegać awariom, wynikającym zarówno ze sposobu ich użytkowania jak i upływu czasu. Poniżej podpowiadamy jakie są najczęstsze problemy i awarie w szambach betonowych, jak sobie poradzić z ich wystąpieniem oraz jak przeciwdziałać ich powrotowi. 

Jak przeciwdziałać usterkom szamba betonowego? 

Szamba betonowe są wybierane między innymi przez właścicieli domów rodzinnych, miejsc noclegowych i biwakowych, działek podmiejskich oraz innych nieruchomości. Szambo betonowe cieszy się popularnością z uwagi na jego wysokie parametry wytrzymałościowe oraz dużą odporność na działanie sił fizycznych i wilgoci. Wiele dostępnych produktów nadaje się do aktywnej eksploatacji przez okres kilku lub nawet kilkunastu lat. W trakcie użytkowania szamba warto jednak przestrzegać najważniejszych zasad, co pozwoli zachować zbiornik w dobrym stanie oraz przedłuży jego żywotność. 

Przede wszystkim zalecamy dokonywać regularnych przeglądów szamba, najlepiej co 2 lub 3 lata. Pozwoli to wykryć potencjalne usterki na wczesnym etapie ich rozwoju oraz zachować całą konstrukcję w stanie optymalnym. Przeglądu należy dokonywać także gdy zauważysz jakiekolwiek problemy w funkcjonowaniu szamba. Jeśli dochodzi do przecieków, należy niezwłocznie skorzystać z pomocy firmy serwisowej, która zajmie się diagnozą przyczyn oraz pomoże wymienić uszkodzone sprzęty na nowe. 

Niektóre usterki powstają na skutek stosowania nieodpowiednich chemikaliów, które wraz z brudną wodą dostają się do zbiornika szamba. Jeśli w toalecie spłukujesz takie substancje jak: benzyna, smary, lepiszcza, oleje, farby, środki chemiczne do ochrony roślin, wówczas narażasz swój zbiornik na potencjalne usterki. Należy też unikać upuszczania w toalecie zużytych pieluch, kłaczków sierści, niedopalonych papierosów oraz dużych rozmiarów produktów higienicznych. 

Prawidłowe zabezpieczenie szamba betonowego 

By szambo zachowało dobry stan przez długi okres czasu, warto przestrzegać kilku najważniejszych reguł związanych z użyciem wody. Przede wszystkim, nie należy przesadzać z jej nadmiarem – warto zakręcać kurki, gdy nie są używane, zmniejszyć ilość wody używanej w czasie kąpieli, a w samej toalecie spłukiwać wyłącznie nieczystości. Regularna, lecz nieprzesadzona eksploatacja szamba, jest najlepszym sposobem na przedłużenie żywotności zbiornika. 

Warto też zatroszczyć się o teren, pod którego powierzchnią zbiornik się znajduje. Wielu producentów szamb betonowych zaleca, by posiać na nim trawę, która będzie wchłaniać nadmiar wody deszczowej opadającej na grunt. Warto jednak unikać sadzenia drzew oraz krzewów z głębokimi systemami korzeniowymi. Ich rozrastanie się mogłoby uszkodzić strukturę zbiornika. 

Na koniec warto podkreślić, że najlepszym sposobem na zachowanie szamba w dobrym stanie jest zakup zbiorników wysokiej klasy. Polecamy zwłaszcza szamba, zbiorniki betonowe od szambamamut.pl, produkty objęte okres 5-letniej gwarancji, cieszące się dużą popularnością wśród odbiorców z całej Polski.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here