Zawód radcy prawnego kojarzy nam się zapewne z poradami prawnymi – i w zasadzie to całkowicie słusznie. Warto jednak mieć jeszcze na uwadze to, że radca prawny to także osoba, która powinna zajmować się każdym przedsiębiorstwem. W jakim charakterze? Dlaczego jest to takie istotne? Jak znaleźć dobrego radcę prawnego do firmy?

Radca prawny w firmie

Przede wszystkim, warto tutaj powiedzieć, jak w ogóle przedstawiają się zadania takiego radcy prawnego w firmie. Otóż jak najbardziej udziela on porad prawnych – odnośnie umów, warunków zatrudnienia, regulaminów, sformułowania pewnych obowiązków, sposobów pracy.

To jednak oczywiście nie wszystko. Taki radca może reprezentować również pracodawcę w sądzie, czy przed organami administracyjnymi albo też brać udział w różnego rodzaju negocjacjach.

Rola radcy prawnego

Czemu jednak jest to tak bardzo istotne, aby była osoba, która właśnie zajmuje się takimi sprawami? Otóż dzisiaj coraz częściej pojawia się niebezpieczeństwo zaskarżenia albo procesu z różnych stron i powodów, czasem takich, o których jako nie prawnicy nigdy nie pomyślimy. Powodem może być niedokładnie spisana umowa, brak odpowiedniego zabezpieczenia danych osobowych itp.

Szczególnie zaś ważne są umowy i negocjacje – z pracownikami, z firmami kontraktowymi, z punktami sprzedaży. Niestety każdy chce je skonstruować tak, aby mieć samemu jak najmniejszą odpowiedzialność. Co oczywiście prowadzi do tego, że np. jako firma nie możemy potem ubiegać się o odszkodowanie itp. Radca prawny może natomiast przejrzeć profesjonalnie takie umowę, sprawdzić, czy nie zawarto tam żadnych kruczków itp.

Jak znaleźć dobrego radcę prawnego?

Tutaj słowem kluczem jest to, że taki radca musi być naprawdę dobry. W praktyce oznacza to między innymi to, że musimy mieć do niego naprawdę duże zaufanie – w końcu zajmuje się on naprawdę bardzo wrażliwymi danymi firmowymi.

Co więcej, musi to robić profesjonalnie. Dlatego też warto poszukać radców, którzy mają naprawdę dobre opinie. Ważne jest także to, abyśmy jako pracodawcy mogli się z takim radcą prawnym dogadać – to nie będzie w końcu stanowisko gdzieś w kancelarii, tylko praca wśród ludzi i z nimi.

Podsumowując, warto mieć radcę prawnego w firmie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here