Choroby układu naczyniowego bez wątpienia można nazwać schorzeniami cywilizacyjnymi. Cierpi na nie coraz więcej osób – niestety także młodych. Nic dziwnego, że flebologia staje się powszechną dziedziną medycyny. Rozwój żylaków, pojawianie się „pajączków” lub obrzęków kończyn dolnych przez wiele osób uważane jest za błahy problem natury estetycznej, z którym da się żyć. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Kłopoty z prawidłowym funkcjonowaniem układu żylnego to poważna sprawa, którą powinien zająć się lekarz flebolog.

Co sprzyja powstawaniu żylaków i innych schorzeń naczyniowych? O co może zapytać Lekarz flebolog podczas wizyty?

Wśród głównych czynników prowadzących do niewydolności żylnej na pierwszym miejscu wymienia się czynniki genetyczne. Występowanie żylaków w rodzinie wiąże się ze sporym prawdopodobieństwem odziedziczenia tej przypadłości. Co więcej, jeden rodzic posiadający żylaki to 42% ryzyka powstania ich u dziecka, a w przypadku występowania niewydolności naczyniowej u jednego i drugiego rodzica ryzyko wzrasta aż do niemal 90%. Osoby bezobjawowe, jednak znające historię medyczną rodziny, powinny więc szczególnie dbać o kondycję swojego układu żylnego oraz zasięgnąć porady z zakresu flebologii, by wdrożyć odpowiednie środki zaradcze – opóźnić rozwój choroby lub zminimalizować jej objawy, a także kontrolować swój stan zdrowia. Na powstanie niewydolności żylnej wpływa także stosowanie doustnej antykoncepcji, ograniczona aktywność fizyczna, otyłość oraz praca wymagająca długotrwałego przebywania w jednej pozycji (np. praca siedząca, stojąca).

Flebolog prawdę powie, czyli najpierw diagnostyka

Zmaganie się z obrzękami nóg, skurczami łydek, ciężkością kończyn dolnych lub ich mrowieniem jest wystarczającym sygnałem ostrzegawczym, czyli przypomnieniem o wizycie u lekarza flebologa. Takie działanie pozwala wdrożyć skuteczne leczenie jeszcze na początku choroby i daje szansę na uniknięcie jej rozwoju lub doświadczenia skutków ubocznych. Flebolog przeprowadza diagnozę na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badania ultrasonograficznego (USG Doppler), które pozwala ocenić przepływ krwi w żyłach.

Flebologia to zdecydowanie dziedzina, którą powinien kojarzyć każdy z problemami układu krwionośnego. Leczenie schorzeń żylnych jest dzisiaj innowacyjne, dzięki czemu pacjent nie musi obawiać się bólu lub długiej rekonwalescencji po wykonanym zabiegu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here