Ciąża to okres w życiu kobiety ważny nie tylko dla niej samej, ale również dla znajdującego się w jej ciele płodu. To na przyszłej mamie spoczywa odpowiedzialność za dostarczenie dziecku wszystkich niezbędnych składników umożliwiających mu właściwy wzrost i rozwój. Niektóre związki i substancje organizm matki potrafi wyprodukować i przekazać maluszkowi samodzielnie, inne musi dostarczyć wraz z pożywieniem.
Niezbędne w ciąży kwasy omega-6 i omega-3
Do związków, które dostarczane są wraz z pożywieniem należą m. in. kwasy omega-6 i omega-3, niezbędne dziecku już od najwcześniejszego etapu rozwoju płodu. Ich odpowiednia ilość w diecie przeciwdziała:
przedwczesnemu porodowi,niewielkiej masie urodzeniowej dziecka,nieprawidłowościom w rozwoju centralnego układu nerwowego,słabym zdolnościom adaptacyjnym, niskiej koncentracji i zdolności zapamiętywania,atopowemu zapaleniu skóry i alergiom,depresji, zarówno u matki, jak i u dziecka w późniejszym okresie życia.Wśród kluczowych dla prawidłowego przebiegu ciąży kwasów omega-3 znajduje się m. in. istotny kwas DHA.
Czym jest kwas DHA i gdzie się znajduje?
Dla ludzkiego organizmu niezwykle ważne są wielonienasycone kwasy tłuszczowe, wśród których kluczową rolę odgrywają zarówno kwasy omega-6, jak i omega-3. Jednym z najważniejszych w życiu płodowym kwasów omega-3 jest kwas dokozaheksaenowy (DHA), który znajduje się tłustych rybach – makreli, łososiu, śledziu czy sardynkach. Oczywiście najlepiej jest dostarczać niezbędne składniki w pożywieniu, jednak warto pamiętać, że surowych ryb nie powinno się spożywać w ciąży z uwagi na ryzyko chorób pasożytniczych.
Dlatego w tym okresie warto przyjmować kwas DHA w postaci suplementów diety, np. preparatu Mamadha Premium +, który poza DHA zawiera również kwas foliowy odpowiedzialny za odporność organizmu, jod regulujący pracę tarczycy oraz witaminę D, odpowiedzialną z prawidłowy rozwój kości u dziecka oraz za jego wzrost.
Za co odpowiada kwas DHA w organizmie płodu?
Kwas DHA, będący pochodną kwasu α-linolenowego, należący do kwasów tłuszczowych wielonasyceniowych, w życiu płodowym oraz w późniejszym okresie podczas karmienia piersią wpływa m. in. na:
prawidłowy rozwój mózgu płodu,prawidłowy dalszy rozwój mózgu noworodków i niemowląt karmionych piersią,utrzymanie prawidłowego widzenia.Korzystne działanie suplementów występuje w przypadku spożywania 200 mg DHA dziennie ponad zalecane dzienne spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 dla matki. Dlatego istotny jest właściwy dobór preparatu zawierającego odpowiednie w tym okresie dawki kwasu DHA.