Maliny to niezwykle zdrowe owoce, bogate w witaminę C. W dodatku jakie pyszne! Nie bez kozery są więc ulubionymi owocami wielu Polaków. I choć sezon na nie mamy za sobą, to nawet w zimie – a szczególnie w zimie, w sezonie chorobowym – ich spożycie nie spada. Spożywamy je w stanie przetworzonym, czasem dodajemy do herbaty. A cóż może być lepszego zimą, niż gorąca herbata z malinami?

Żeby jednak można było zbierać maliny i korzystać ze wszystkiego, co niosą za sobą te pyszne owoce, najpierw trzeba je posadzić. Czy wiemy, jak to zrobić? Jak sadzić maliny, gdzie i kiedy?

Jak sadzić maliny?

Jak sadzić maliny?Pierwszą i najważniejszą kwestią jest tu odpowiednie miejsce. Najlepiej jest sadzić maliny na stanowisku południowo-wschodnim lub też południowo-zachodnim – potrzebują one wiele słońca. Ziemia pod ich uprawę powinna być żyzna, próchnicza, a do tego lekko kwaśna i lekko wilgotna. Pamiętaj o tym, że maliny źle rosną na glebach ciężkich, zalewowych, a także bardzo lekkich, suchych i piaszczystych. Wybierz także miejsce osłonięte od wiatrów, gdyż zapobiegnie to przemarzaniu pędów i osłabianiu zawiązywania owoców.

Najlepszym terminem, aby sadzić maliny, jest przełom października i listopada, wtedy roślina ma czas na to, aby jej korzenie się rozrosły oraz wzmocniły – przed pierwszymi mrozami. Drugim terminem jest wczesna wiosna.

Najlepiej jest wybrać sprawdzone sadzonki malin – z dobrej szkółki. Powinny być jak najbardziej odporne na mróz i wszelkiego rodzaju choroby. Ze względu na dość płytki system korzeniowy, nie możemy wsadzać ich jakoś bardzo głęboko. Do trzech centymetrów ziemi, przykrywającej system korzeniowy – to stanowczo wystarczy.

Krzewy malin należy sadzić w rzędach, w odległości nawet pięćdziesięciu centymetrów od siebie. Odległość między rzędami powinna natomiast wynosić od dwóch do trzech metrów – a to ze względu na to, że krzewy malin bardzo się rozrastają. Po wsadzeniu należy obciąć pędy tuż nad ziemią.

Teraz wiesz już mniej więcej, jak uprawiać maliny. Wystarczy przestrzegać powyższych kroków, a będziesz mógł cieszyć się owocami swojej pracy. Dosłownie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here