Okna do domu najczęściej dobieramy tak, aby pasowały do niego pod względem estetyki, a także były odpowiednio ciepłe. W sprzedaży znajdziemy jednak także taką stolarkę, która może chronić przed włamaniami. Jak wybrać najlepsze okna antywłamaniowe do domu?

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że większość włamań do domów jednorodzinnych odbywa się nie przez drzwi wejściowe, ale przez drzwi balkonowe lub tarasowe, a także przez okna znajdujące się na parterze. W takim przypadku same drzwi antywłamaniowe to po prostu za mało, ponieważ nie zagwarantują one optymalnego bezpieczeństwa dla domowników i jego mienia. Wówczas warto dodatkowo zainwestować w bezpieczne okna.

Bezpieczne okna – czyli jakie?

Pod pojęciem bezpiecznych okien znajdują się przede wszystkim takie, które są w stanie zapewnić właściwą ochronę przed włamaniami. Producenci stosują wtedy odpowiednie konstrukcje, na przykład dodatkowe wzmocnienia, grzybki i zaczepy antywyważeniowe, szyby, które nie są możliwe do rozbicia, klamki z zamkami z wkładkami antyrozwierceniowymi. Takie okna skutecznie ostudzić zapędy włamywaczy. Podobnie jak w przypadku drzwi antywłamaniowych, także bezpieczne okna antywłamaniowe posiadają własne klasy.

Klasy okien antywłamaniowych:

  • okna klasy WK1 – posiadają specjalne okucia antywyważeniowe, klamki na klucz, mogą posiadać laminowane szyby
  • okna klasy WK2 – bezpieczniejsze, posiadają więcej okuć, wyposażone są w szyby wysokiej klasy, a także w przyklejane albo dokręcane listwy przyszybowe

Warto także zaznaczyć, że okna antywłamaniowe powinny posiadać również odpowiedni certyfikat, na przykład Instytutu Techniki Budowlanej lub Instytutu Mechaniki Precyzyjnej z Warszaw czy też innego niezależnego instytutu badawczego. Dla uzyskania optymalnego poziomu ochrony deklarowanego przez producenta, bezpieczne okna antywłamaniowe muszą być również profesjonalnie zamontowane przez odpowiednią ekipę. Za okna o właściwościach antywłamaniowych trzeba najczęściej zapłacić od około 40% do nawet ponad 70% więcej niż za zwykłą stolarkę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here