Dzisiaj już praktycznie każdy z nas posiada w swoim domu nowoczesny komputer z dostępem do bardzo szybkiego internetu. Zdecydowanie ułatwia nam to korzystanie z możliwości takiego sprzętu, dlatego chętnie wykorzystujemy go do grania w gry, oglądania filmów, czy nawet nauki. W momencie w którym potrzebujemy się czegoś dowiedzieć, odpalamy naszą maszynę i w parę minut uzyskujemy wszelkie potrzebne nam informacje. Jak widzimy, internet to potężne narzędzie, jednak wraz z jego używaniem, możemy narazić się na pewne niebezpieczeństwa, jeśli nie będziemy uważać. Jak bezpiecznie korzystać z internetu?

Jak bezpiecznie korzystać z internetu?

jak bezpiecznie korzystać z internetuDzisiaj bardzo powszechne jest korzystanie z naszych kont bankowych poprzez stronę internetową banku. Jesteśmy zatem bardzo łakomym kąskiem dla ludzi, którzy chcieliby się w bardzo łatwy sposób wzbogacić. Logując się na komputerze do banku, powinniśmy dużo więcej uwagi przykładać do tego jakie programy ściągamy z internetu, lub jakie wiadomości na poczcie elektronicznej otwieramy. Powinniśmy w szczególności w takich sytuacjach dowiedzieć się jak bezpiecznie korzystać z internetu. I tak, przede wszystkim, jeśli logujemy się na swoją pocztę elektroniczną, nie powinniśmy otwierać wiadomości od adresów, które w żaden sposób nie są nam znane. Jeśli jednak przez przypadek już to zrobiliśmy, to nigdy nie wchodźmy w linki, które są w nich zamieszczone. Mogą w nich być zawarte przeróżne wirusy, przez które stracimy dostęp do swojego konta bankowego.

Również powinniśmy ograniczyć wszelkie pobieranie plików ze stron internetowych. Jeśli już musimy pobrać jakieś ważne sterowniki do komputera, lub inne tego typu pliki, zróbmy to tylko i wyłącznie z zaufanej strony producenta. Dodatkowo, zamieńmy darmowe ściąganie filmów na podejrzanych stronach internetowych, na płatny abonament oferujący oglądanie produkcji w formie online na zaufanych portalach z filmami. Jeśli spełnimy wszystkie te kroki na pewno znacząco poprawimy swoje bezpieczeństwo w sieci. Dzięki temu, będziemy mogli bez żadnego stresu korzystać z naszych kont bankowych.

Chrońmy swoje dane osobowe

Nasza aktywność w sieci często również wymaga od nas podania swoich danych osobowych. Kiedy dochodzi do takich sytuacji? Choćby kiedy wnioskujemy o kredy w banku, czy też o pożyczkę w instytucji pozabankowej. Wówczas w takim wniosku musimy przed wszystkim podać wszystkie swoje dane osobowe. Jakich zasad bezpieczeństwa powinniśmy w tym wypadku dochować? Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy strona jest bezpieczna. I czy dana strona faktycznie jest stroną instytucji, do której chcemy wysyłać wniosek. Warto więc sprawdzić czy strona ma certyfikat bezpieczeństwa. Warto również często zmieniać hasła do kont bankowych. Jeśli zachowamy te wszystkie zasady bezpieczeństwa, to jest szansa, że pozwoli nam to na bezpieczne korzystanie z internetu.

Korzystanie z social media

jak bezpiecznie korzystać z internetuInnym zagrożeniem dla użytkowników internetu może być również zbyt niefrasobliwa aktywność w mediach społecznościowych. Niestety mamy tendencję do bezmyślnego chwalenia się w sieci niemalże wszystkim. Zwłaszcza niemalże za symbol niefrasobliwości w mediach społecznościowych uchodzi zamieszczanie przez rodziców zdjęć swoich dzieci. Wystawianie ich wizerunku na widok publiczny jest bardzo niebezpieczny. Albowiem z internetu korzystają wszyscy, w tym również pedofile. Dość bezmyślnie zamieszczamy również zdjęcia naszych domów, samochodów i tym podobnych rzeczy, które świadczą o naszym statusie materialny. Oczywiście chcemy się pochwalić, ale dla potencjalnego złodzieja taka informacja jest bezcenna. A przecież zdarza się również, że w sieci podajemy swój adres zamieszkania, czy też telefon. Oczywiście to są raczej przypadki skrajne, jednak powinniśmy być bardzo ostrożni.

Oprogramowanie antywirusowe

Warto aby w naszym komputerze był zainstalowany dobry program antywirusowy. Oczywiście taki program należy od czasu do czasu również aktualizować. Wirusy bowiem mogą dokonać znacznego spustoszenia w naszych komputerach. Zwykle taki program dostajemy w pakiecie razem z systemem operacyjnym. To jednak program raczej o standardowym działaniu. Jeśli chcemy coś bardziej skutecznego musimy wyłożyć nieco pieniędzy.

Bezpieczeństwo dzieci w internecie

Musimy również szczególną uwagę zwracać na aktywność naszych dzieci w internecie. Jak widać sami możemy na tym polu poczynać sobie dosyć niefrasobliwie, a co dopiero nasze pociechy. Na nich niestety czyha mnóstwo zagrożeń. Powinniśmy zwracać uwagę na to jakie znajomości w sieci zawiązują nasze dzieci. Często jeśli wydaje się nam, że nasze dziecko pozwało rówieśnika w internecie, to nie musi to być wcale prawda. Warto wiec mieć nad tym pełną kontrolę. Wystarczy odpowiednio często rozmawiać z dzieckiem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here