Cukrzyca typu 2, nazywana insulinoniezależną, to choroba, która coraz częściej występuje u osób w młodym wieku. Zwykle nie jest rozpoznawana przez wiele lat, praktycznie bezobjawowo osłabiając układ krwionośny i narządy wewnętrzne. Cukrzyca typu 2 rozpoznana zostaje dopiero w późniejszych stadiach, które wymagają od chorego podjęcia kroków w celu zatrzymania rozwoju choroby i sprawnego funkcjonowania w codziennym życiu. Jak walczyć z cukrzycą typu 2?

Cukrzyca typu 2 spowodowana jest zaburzeniami metabolizmu i pracy trzustki – organu wytwarzającego hormon regulujący poziom glukozy w organizmie – insulinę. Cukrzyca typu 2 diagnozowana była niegdyś głównie u osób starszych, obecnie ze względu na niezdrowy tryb życia i siedzącą pracę na tę chorobę zapadają coraz młodsi. Z tego powodu cukrzyca typu 2 nazywana jest chorobą cywilizacyjną.

Nieleczona cukrzyca typu 2 może doprowadzić do wyniszczenia układu krwionośnego, a w efekcie do miażdżycy i zawałów serca oraz problemów z ciśnieniem krwi. Objawy cukrzycy typu 2 mogą być na tyle znikome, że choroba pozostanie niewykryta przez wiele lat.

Jakie są objawy cukrzycy typu 2?

Dla cukrzycy typu 2 charakterystyczne jest przewlekłe uczucie zmęczenia, znużenia, zwiększone pragnienie i częste oddawanie moczu, zwłaszcza po obfitym posiłku. Mogą występować również liczne przeziębienia w wyniku obniżonej odporności organizmu, trudne do wyleczenia zmiany skórne, trądzik, egzema, a także zaburzone krzepnięcie krwi. Jeśli objawy te występują u nas często i powtarzają się, warto skonsultować się z lekarzem diabetologiem.

Cukrzyca typu 2 ma duże szanse pojawienia się u osób prowadzących mało aktywny tryb życia, spożywających tłuste, niezdrowe potrawy, palących papierosy i nadużywających alkoholu. Duże prawdopodobieństwo zachorowania dotyczy także osób, w których rodzinie diagnozowano przypadki cukrzycy.

Leczenie cukrzycy typu 2

Cukrzycę typu 2 możemy zatrzymać na określonym etapie rozwoju lub spowolnić jej postęp dzięki wprowadzeniu odpowiedniej diety, ćwiczeń i eliminacji nałogów.

W przypadku zdiagnozowania cukrzycy typu 2 ważne jest przestrzeganie regularności posiłków oraz komponowanie ich tak, by utrzymać zdrową wagę, która nie spowoduje obciążania układu krwionośnego i metabolicznego.

Konieczna jest zmiana stylu życia, wprowadzenie zdrowych nawyków, regularnej aktywności fizycznej. Rozwój cukrzycy typu 2 jest możliwy do zatrzymania dzięki stosowaniu się do zaleceń lekarza i komponowaniu jadłospisu według zasad niskiego indeksu glikemicznego. Określa on, jak bardzo dany produkt podnosi poziom cukru we krwi. W cukrzycy typu 2 należy wykluczyć produkty o wysokim indeksie glikemicznym takie jak słodycze, białe pieczywo, tłuste potrawy i fast-foody oraz wszelkie wysokoprzetworzone artykuły spożywcze.

Dieta bogata w nienasycone, zdrowe tłuszcze, rośliny strączkowe, chude mięso i ryby, chudy nabiał oraz wszelkie warzywa i orzechy pomoże nam czuć się dobrze i utrzymać kondycję organizmu na odpowiednim poziomie. Lekkie, odżywcze posiłki nie będą obciążać układu pokarmowego i wspomogą pracę narządów. Codzienna aktywność fizyczna i pozostawanie pod kontrolą lekarza lub specjalisty medycyny holistycznej pozwolą cieszyć się dobrym samopoczuciem pomimo diagnozy cukrzycy typu 2.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here