Zaćma, nosząca także nazwę katarakty, to zmętnienie soczewki, związane najczęściej z wiekiem. Do dziś nieznane są do końca przyczyny jej powstawania, ogólnie jednak uważa się, że powodowana jest ona przez zaburzenia metabolizmu pojawiające się wraz z upływem lat. Może ona jednak występować także u osób chorych na cukrzycę, ze zdiagnozowaną krótkowzrocznością czy na skutek urazów oka lub przyjmowania niektórych leków. Jakie są jej objawy i w jaki sposób można leczyć zaćmę – dowiedz się wraz z marką Acuvue, producentem soczewek kontaktowych do korygowania wad wzroku.

Objawy zaćmy

Zaćma rozwija się dość powoli i podstępnie, powodując stopniowe pogarszanie się wyraźnego widzenia, aż do jego prawie całkowitej utraty. Chorzy na zaćmę zachowują natomiast nawet w jej dojrzałej postaci zdolność percepcji światła. Jeżeli nie są oni w stanie go dostrzegać, świadczy to o występowaniu jeszcze innych schorzeń wzroku, takich jak odwarstwienie siatkówki czy zanik nerwu wzrokowego.

W zależności od typu zaćmy, chorzy mogą w inny sposób odbierać dyskomfort widzenia. Zaćma podtorebkowa tylna atakująca tylną torebkę soczewki powoduje więc upośledzenie widzenia przy jasnym oświetleniu i w stosunku do przedmiotów znajdujących się bliżej. Zaćma jądrowa, która pojawia się w środkowej części soczewki, powoduje z kolei dyskomfort widzenia w jasnym oświetleniu, a wręcz uczucia tracenia wzroku przy wyjściu na zewnątrz przy dużym nasłonecznieniu. Chorzy na ten typ zaćmy mogą natomiast dość swobodnie widzieć z bliska. Zaćma korowa to natomiast typ schorzenia pojawiającego się na obwodzie soczewki, co prowadzi do problemów z widzeniem po zmierzchu i w ciemnych pomieszczeniach – wejdź na https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/zacma i dowiedz się więcej.

Leczenie zaćmy

Obecnie możliwe jest leczenie tego schorzenia metodą operacyjną w zasadzie u każdego pacjenta, u którego pojawiają się jego objawy powodujące trudności w funkcjonowaniu na co dzień. Operacja oka dotkniętego zaćmą polega na usunięciu jej przy użyciu ultradźwiękowej końcówki w procesie tzw. fakoemulsyfikacji oraz wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Zabieg wykonywany jest przez minimalne cięcie, o szerokości 1,5–3,0 mm w znieczuleniu powierzchniowym. Zamiast chorej soczewki wszczepiania jest sztuczna soczewka zwijalna wykonana z polimerów akrylowych. Jej elastyczność pozwala na umieszczenie w oku, bez konieczności dokonywania szerszego cięcia operacyjnego. Dzięki temu bardzo szybko następuje też rehabilitacja pacjenta poddającego się operacji.

Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o zaćmie, zajrzyj na stronę marki Acuvue, gdzie opisujemy również inne schorzenia oczu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here