Tradycyjnie, biegły rewident w firmie zawsze był swojego rodzaju audytorem, który był skupiony na sprawdzaniu sprawozdań finansowych firmy. W czasach, gdy prowadzenie przedsiębiorstwa staje się coraz bardziej skomplikowane, biegły rewident zaczął również pełnić funkcję bardziej holistyczną.

Nie zmienia to faktu, że zawód ten cieszy się renomą oraz jest uznawany niezwykle specjalistyczną profesję. Jednak co roku coraz więcej osób chce objąć takie poważne stanowisko, jak biegły rewident. Kursy cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością. A więc, jak zostać biegłym rewidentem?

Zakres obowiązków biegłego rewidenta

Biegły rewident jest jednym z zawodów zaufania publicznego – jest to najwyższej klasy ekspert w dziedzinie rachunkowości i finansów firmy. Ważne zaznaczenie jest to, że jedynie biegły rewident może świadczyć usługi w kwestii audytu finansowego.

Ciekawostką jest to, że zawód biegłego rewidenta jest regulowany przez dwie ustawy: ustawę o biegłych rewidentach i przez ustawę o firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Osoba, która została audytorem w Polsce, musi również przestrzegać kodeksu etyki zawodowej oraz standardów określanych przez polskie, jak i międzynarodowe prawo.

Jak nauczyć się do testu na biegłego rewidenta?

Aby zostać biegłym rewidentem, to kandydat musi przejść proces kwalifikacyjny na to stanowisko. Proces ten składa się po pierwsze ze złożenia podania o samo dopuszczenie do możliwości zdawania egzaminów. W podaniu trzeba wskazać na poprzednie wykształcenie oraz doświadczenie w kwestii finansów i prawa. Kolejną pozycją wartą wskazania są predyspozycje na takie stanowisko jak biegły rewident. Kurs zaświadczający je można odbyć stacjonarnie, a nawet online.

Po zakwalifikowaniu się należy zdać aż 10 egzaminów cząstkowych, które sprawdzają znajomość wiedzy z obszaru rachunkowości, finansów, zarządzania ryzykiem, ekonomii, prawa gospodarczego, cywilnego, podatkowego, jak i ze znajomości etyki i niezależności biegłego.

Kandydaci muszą również odbyć roczną praktykę oraz co najmniej dwuletnią aplikację w firmie audytorskiej pod kierunkiem doświadczonego biegłego rewidenta.

Na sam koniec zdaje się egzamin dyplomowy, który obejmuje swoim materiałem wszystkie poprzednie 10 egzaminów. Następnie składa się ślubowanie i zostaje się wpisanym do rejestru biegłych rewidentów.

A co po egzaminie?

Egzaminy na stanowisko biegłego rewidenta są niezwykle trudne, jednak na końcu tej ścieżki czeka nagroda. Zapotrzebowanie na ten zawód będzie zawsze, a profesjonalni biegli rewidenci mogą pracować nie tylko jako audytorzy, wykonywać ekspertyzy finansowe, doradzać w zakresie ryzyka i wiele innych. Częste jest to, że biegli rewidenci prowadzą też kursy księgowości. Warszawa jest takim miastem, gdzie bardzo często można spotkać doświadczonych audytorów wykładających dla przyszłych księgowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here