Koszatniczki to gryzonie chętnie hodowane w domach. Coraz większa grupa opiekunów przywiązuje wagę do możliwie najlepszej pielęgnacji swoich pupili. Jednym z bardziej istotnych aspektów jest ich prawidłowe żywienie. Co powinny jeść te zwierzątka i jak wybierać karmy dla koszatniczek, które umożliwią im pozostanie w dobrym zdrowiu i kondycji?

Komponowanie posiłków

Głównymi elementami diety tych gryzoni powinny być suszone trawy i zioła. Niewystarczający stopień wysuszenia części roślinnych, może wywołać u zwierzątka problemy z trawieniem. Wyjątkowo istotny jest również poziom zanieczyszczenia terenu, z którego pochodzi siano. Osoby, które nie są pewne czystości posiadanych ziół lub nie posiadają warunków do ich suszenia, mogą zdecydować się na odpowiednią karmę dla koszatniczek. Najlepszej jakości gotowe pożywienie składa się głównie z wymienionych wyżej składników. Przy wybieraniu pokarmu, należy dokładnie zapoznać się z jego składem. Suszone części ziół i traw powinny być w nim wymienione w pierwszej kolejności. W zdrowej karmie dla koszatniczek mile widziane są warzywa. Nie powinny jednak stanowić zbyt dużej części składu. Oprócz suszonych roślin, wyjątkowo istotne są niewielkie ilości ziaren i nasion. Na zdrowie gryzoni korzystnie wpływają między innymi siemię lniane, nasiona kopru włoskiego, czy nasiona słonecznika. W diecie powinno być ich jednak kilkakrotnie mniej niż ziół i siana.

Czego należy unikać?

Organizm koszatniczki jest bardzo wrażliwy na wysoką zawartość cukru w pokarmie. Ze względu na błędy żywieniowe wiele z tych zwierzątek zapada na cukrzycę. Choroba ta jest dla gryzoni szczególnie niebezpieczna. Odpowiednie karmy dla koszatniczek nie powinny więc zawierać owoców. Zwierzątka te uwielbiają gałązki drzew owocowych, które powinny być cały czas do ich dyspozycji ze względu na możliwość ścierania zębów. Same owoce jednak posiadają zdecydowanie zbyt dużo cukru, aby stanowić bezpieczny pokarm. W diecie tych gryzoni bardzo ważne jest utrzymanie ilości dostarczanych węglowodanów na bardzo niskim poziomie. Zaleca się więc podawanie zwierzątku pokarmu, który nie zawiera wyrobów piekarniczych w postaci ciasteczek lub przysmaków. Dobrym wyborem będzie również gotowe pożywienie, w którym nie ma zbyt wiele marchwi i buraków.

Dobór odpowiedniej karmy dla koszatniczek w połączeniu z prawidłowymi warunkami życia, umożliwi zwierzątku cieszenie się dobrą kondycją. Nieprawidłowe żywienie może być przyczyną niebezpiecznych chorób. Decyzja dotycząca wyboru gotowego pokarmu powinna być przemyślana.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here