Chociaż technika idzie coraz bardziej do przodu, środki do komunikacji z drugim człowiekiem również, to okazuje się, że samotność jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Wiele osób zamyka się w swoich przysłowiowych czterech ścianach i jest z dala od drugiego człowieka. Jak takie osoby radzą sobie z uczuciem samotności?

Sposób na samotność

Jest część osób, którym w ogóle samotność nie przeszkadza. Lubią przebywanie tylko w swoim towarzystwie, ciszę i spokój. Gorszym rodzajem samotności jest uczucie osamotnienia mimo przebywania z ludźmi. Niestety, czasami taki stan rzeczy może mieć miejsce nawet w wielodzietnej rodzinie lub w związku małżeńskim. Każdy, komu przeszkadza samotność i wewnętrznie się z nią nie zgadza, szuka jakiegoś rozwiązania. Dla niektórych bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się nabycie zwierzątka domowego, psa lub kota. Dlaczego? Na zwierzaka można przelać dużo uczuć. Jednym z powodów, dla którego ludzie decydują się na posiadanie psa lub kota jest świadomość, że takie zwierzę nigdy nas nie skrzywdzi pod względem emocjonalnym.

Korzyści z posiadania zwierzątka

Osoba samotna, która decyduje się na zwierzę w domu, zyskuje kogoś, kim może się opiekować, troszczyć, okazywać uczucia, dbać, pielęgnować, kupować prezenty, na przykład w sklepie e-pazur. Poza tym zwierzę w domu, szczególnie większy pies, daje poczucie bezpieczeństwa. Dzięki czworonogowi, który musi wyjść na codzienny spacer, właściciel wchodzi w inny rytm dnia, ponieważ w harmonogram zajęć, dodatkowo musi wpisać dłuższe spacery. Sprawi to, że codziennie będzie na świeżym powietrzu, a dodatkowo będzie możliwość lepszego poznania swoich sąsiadów. Mało kto przechodzi obojętnie wobec człowieka z psem, jeśli sam również posiada takie zwierzę. Zawsze więc łatwiej jest rozpocząć rozmowę i być może zawrzeć nowe, wartościowe znajomości. Tym bardziej, że właściciele psów wychodzą z nimi na spacer o podobnych regularnych godzinach, więc sprzyja to podtrzymywaniu relacji. Posiadanie psa, z którym trzeba codziennie parę razy wychodzić na zewnątrz, sprawia, że osoba samotnie mieszkająca, musi codziennie ubrać się bardziej elegancko niż chodzi ubrana po mieszkaniu. Jeśli jednak osoba samotna jest już na tyle schorowana, że trudno byłoby jej regularnie, parę razy dziennie wychodzić na spacery, to albo zatrudni kogoś do wyprowadzania psa albo lepiej zdecydować się wtedy na inne zwierzę, na przykład na kota.

Samotność w domu pełnym ludzi

Czasami gorszym rodzajem samotności jest brak zrozumienia wśród najbliższych. Jeżeli nie mamy komu opowiedzieć o naszych problemach albo czujemy, że mówimy, a nikt nie rozumie o co nam chodzi albo po prostu jest nam bardzo smutno i nie mamy chęci z nikim o tym rozmawiać, to wtedy nasz pupil może się okazać naszym najlepszym przyjacielem. Przyjdzie po prostu koło nas, poprosi żeby go pogłaskać, popatrzymy w te jego błagalne oczy i wszystkie troski, które mamy, chociaż na chwilę schodzą na dalszy plan. Wtedy dochodzimy do wniosku, że najlepszym lekiem na naszą samotność jest właśnie zwierzak.

Samotność to bardzo poważny problem, z którym musi się mierzyć spora część społeczeństwa. Jedni przełamują się i walczą ze swoimi schematami myślowymi, inni wolą zostać sami ze sobą, a jeszcze inni wszystkie uczucia przelewają na ulubionego zwierzaka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here