Z uwagi na zmiany w przepisach podatkowych i nowych rozporządzeniach wiele firm zastanawia się nad powierzeniem swojej księgowości profesjonalnej kancelarii rachunkowej. Jakie są obowiązki biura rachunkowego i jakie korzyści uzyska firma z wynajęcia takiego biura?

Czy w czasach tak dużej inflacji i niepewności związanej z prowadzeniem działalności wynajmowanie biura rachunkowego jest dobrym pomysłem? Oczywiście, że czasy są niepewne i firmy za wszelką cenę starają się ograniczyć koszty i utrzymać przynajmniej na niezmienionym poziomie obroty w firmie. Wynajęcie biura rachunkowego może się okazać jedną z metod realizacji tego celu. Dlaczego? Żeby odpowiedzieć na to pytanie warto przybliżyć najpierw zakres działalności biura rachunkowego.

Obowiązki biura rachunkowego

Podstawowym zadaniem biura rachunkowego jest prowadzenie rozliczeń firmy i wyliczanie wysokości podatków. Jednak nowoczesne biuro rachunkowe wychodzi naprzeciw potrzebom współczesnych firm i ich właścicieli i nie ogranicza swojej działalności jedynie do rozliczeń podatkowych. Firma wynajmująca zewnętrzną księgową, po podpisaniu stosownego upoważnienia, może liczyć na reprezentowanie przed urzędami, w tym Urzędem Skarbowym oraz ZUS-em. Poza tym wiele biura świadczy także usługi związane z obsługą kadr i płac, w zakres czego wchodzi:

  • sporządzenie każdego miesiąca listy płac
  • obliczanie zaliczek na podatek dochody od każdego pracownika i przygotowywanie deklaracji PIT-11
  • Pilnowanie wszelkich terminów związanych z obowiązkami pracodawcy względem pracownika, czyli badania lekarskie, szkolenia BHP i inne.
  • Sporządzanie zaświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Pilnowanie kwestii związanych z urlopami.
  • Sporządzanie świadectw pracy.

Nawet w przypadku firmy, która zatrudnia tylko kilku pracowników, taka pomoc ze strony biura rachunkowego może się okazać nieoceniona.

Biuro księgowe ma za zadanie przechowywać wszelkie dokumenty i chronić je przed kradzieżą i zniszczeniem. Dodatkowo obecnie biura pomagają swoim klientom, nie tylko prowadzić księgowość, ale także doradzają i podpowiadają, jakie rozwiązanie będą najbardziej korzystne z finansowego punktu widzenia,. Na przykład jaki rodzaj opodatkowania wybrać, jak skorzystać z ulg przewidzianych dla podatników w Nowym Ładzie itd.

Kancelarie księgowe wykonują dużą część zadań, którymi standardowo musiałby się zająć właściciel firmy. Warto przy tym zaznaczyć, że właściciel nie ma wykształcenia w tym kierunku, ani doświadczenia w rozliczeniach, dlatego powierzenie księgowości zewnętrznej firmie może okazać się oszczędnością środków i czasu.

Jak wybrać biuro rachunkowego?

Wybór biura rachunkowego to nie łatwe zadanie. Wiele osób szuka takich firm w internecie, a następnie weryfikuje zdobyte informacje w trakcie bezpośredniego spotkania z pracownikami lub właścicielem biura. Warto zwrócić uwagę na zakres obowiązków, jakie zapewnia się podjąć biuro oraz nowoczesne rozwiązania, jakie proponuje swoim klientom – mamy tu na myśli szczególnie sposób przesyłania dokumentów, sposób komunikacji z biurem itd. W obecnych czasach nie musimy wybierać biura rachunkowego które ma siedzibę w danym regionie. Dzięki komunikacji online firma z Warszawy może wybrać biuro rachunkowe z Lublina i na odwrót.

Biura rachunkowe wychodzą naprzeciw potrzebom małych firm i świadczą usługi, dzięki którym właściciele firm mogą spokojnie i bez niepotrzebnego rozpraszania się rozwijać swoją działalność.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here