Oko jest narządem wzroku, które pozwala na odbieranie bodźców wzrokowych i przekształcanie ich w impulsy nerwowe, które przekazywane są później do mózgu. Oczy narażone są na niekorzystne działanie zarówno czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Mogą one rozwinąć rozmaite wady oraz schorzenia oczu. Na szczęście Istnieje wiele sposobów na skorygowanie wszelkich wad wzroku kropki Jakie są najtańsze rodzaje wad wzroku? W jaki sposób chronić oczy i zadbać o swój wzrok? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/wady-wzroku-choroby-oczu-dieta-wspomagajaca-widzenie/ 

Jakie są najczęściej występujące wady wzroku? 

Najpopularniejszymi wadami wzroku jest krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm oraz prezbiopia. Innymi wadami jest daltonizm, leniwe oko – zez, a także oczopląs. 

Krótkowzroczność polega na niewyraźnym widzeniu przedmiotów znajdujących się w oddaleniu, a widzenie bliskich przedmiotów jest wyraźne. 

Przeciwnie dzieje się u osób chorych na dalekowzroczność, ponieważ widzą wyraźnie obiekty dalej osadzone, a natomiast mają problem z widzeniem blisko położonych obiektów. 

Astygmatyzm jest wadą wynikające ze zniekształcenia płaszczyzny rogówki, co doprowadza do niej wyraźnego widzenia. Taki rodzaj wady może towarzyszyć nadwzroczności lub krótkowzroczności. 

Prezbiopia (starowzroczność) to postępująca wraz z wiekiem utrata elastyczności soczewki, która przekłada się na pogorszenie akomodacji oka, a w efekcie czego pojawia się niewyraźne widzenie. 

Wszystkie te wady wzroku można skorygować przeprowadza odpowiednich okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych. 

Ochrona oczu i dbanie o wzrok 

Żeby zminimalizować ryzyko uszkodzenia oczu oraz zachować doskonały wzrok, należy chronić oczy przed promieniowaniem słonecznym. Umożliwia czy to okulary przeciwsłoneczne. Należy na ciśnienie tylko w lato, kiedy jesteśmy najbardziej narażone na promieniowanie UV, ale zawsze wtedy, kiedy oczy eksploatowane są na działanie słoneczne. Pozwala to ograniczyć ryzyko stanów zapalnych oczu, zmian zwyrodnieniowych, a także powstawania nowotworów. Nasze oczy narażone są również na niebieskie światło, które emitowane jest przez ekrany telewizorów, laptopów oraz smartfonów. Światło niebieskie może uszkodzić plamkę żółtą oraz doprowadzić do pogorszenia wzroku, przesuszenia oka, łzawienia i nieostrego widzenia. 

Regularnie warto stosować krople nawilżające do oczu, które pozwalają oczyścić powierzchnię oka a także ją nawilżyć. Minimalizują też ryzyko podrażnień i ustawienia, a także zaczerwienienia i nadmiernej suchości oka. 

Zobacz też: http://www.panprezent.pl/okulary-sloneczne-moda-czy-ochrona/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here