Długotrwały i ciągły stres bardzo negatywnie oddziałuje na organizm człowieka. Niwelowanie jego skutków jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania każdego dnia. Sprawdź, jak radzić sobie ze stresem.

Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych pomysłów na zmniejszenie skutków stresu. Sprawdź nasze propozycje i wybierz te, które najlepiej działają na ciebie!

Przyczyny stresu

Wbrew pozorom jednoznaczne przyczyny stresu jest bardzo trudno wskazać. Wynika to z faktu, iż każdy z nas ma indywidualną odporność na stres, bardzo zróżnicowane bywa też jego nasilenie oraz intensywność. Wszyscy jesteśmy różni i te same sytuacje mogą wywoływać mniejsze lub większe reakcje.

Zasadniczo wśród efektów stresu wymienia takie dolegliwości jak pogorszenie samopoczucia, osłabienie koncentracji, rozdrażnienie, rozkojarzenie czy trudności ze skupieniem i zasypianiem. Wszystkie one, szczególnie odczuwane przez dłuższy czas, stają się nadzwyczaj uciążliwe i mogą utrudniać prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Jak radzić sobie ze stresem?

Podobnie jak wiele jest przyczyn stresu, tak samo dużo jest sposobów radzenia sobie z nim. Warto sprawdzić ich jak najwięcej, aby odnaleźć te, które najlepiej na nas wpływają.

Świetnym początkiem jest zastanowienie się, co wpływa na twoje stresujące myśli. Możesz nawet zrobić swoisty „rachunek stresu”, czyli wypisać na kartce wszystko, co powoduje u ciebie stres. Następnie dopasuj do nich rozwiązania lub sposoby radzenia sobie ze stresem, które sprawią, że dane stresory nie będą oddziaływały tak intensywnie.

Dobrze w tym miejscu posłużyć się przykładem. Jeżeli przyczyną stresu są dla ciebie relacje z wybraną osobą, najlepiej z nią porozmawiaj i wyjaśnij z czego wynika to napięcie. Odpowiednio przygotuj się do tego spotkania, by mieć pewność, że osiągniesz zamierzony cel.

Są też zupełnie inne sposoby radzenia sobie ze stresem. Jednymi z najczęściej wymienianych są odpowiednie odżywianie oraz balans między wypoczynkiem i aktywnością fizyczną. Zadbaj o swoją dietę, niech będzie bogata w witaminy i składniki odżywcze, a w razie potrzeby przyjmuj też właściwie dobrane suplementy diety.

Wysiłek fizyczny wzmaga wydzielanie endorfin, które doskonale wpływają na twoje samopoczucie. Rodzaj wybranej aktywności jest kwestią indywidualną, z powodzeniem wystarczy nawet krótki spacer co drugi dzień. Nie zapominaj przy tym o regeneracji organizmu, na którą kluczowy wpływ ma zdrowy sen. Kładź się do łóżka o podobnych porach i unikaj zarywania nocy.

To nie koniec pomysłów na to, jak radzić sobie ze stresem. Doskonałym sposobem radzenia sobie ze stresem jest słuchanie muzyki, np. relaksacyjnej. Muzykoterapia pozytywnie wpływa na cały układ nerwowy. Słuchanie swoich ulubionych piosenek z pewnością poprawi ci nastrój. Znakomicie działają też odgłosy natury, jak choćby szum fal czy śpiew ptaków, można to połączyć także z ćwiczeniami oddechowymi lub medytacją. Nie daj się stresowi i znajdź swoje sposoby, na walkę z jego negatywnymi skutkami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here