Jeśli zastanawiasz się nad systemem rekuperacji w swoim domu, to znakomicie trafiłeś. W tym artykule omawiamy cechy charakterystyczne coraz bardziej popularnych w Polsce rekuperatorów.

Oszczędzanie energii cieplnej jeszcze chyba nigdy nie było aż tak pożądane. Obecne wysokie ceny opału sprawiają, że Polacy podczas zbliżającej się zimy muszą zacisnąć pasa. Nic zatem dziwnego, że zauważamy powszechne zainteresowanie wszystkim, co umożliwia ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem mieszkań. Jednym z takich stosunkowo prostych rozwiązań jest rekuperacja. Na czym polega praca takich instalacji i jakiego rzędu oszczędności mogą one wygenerować? Kwestie te pokrótce postanowiliśmy omówić w niniejszym artykule.

Rekuperacja – lepsze wykorzystanie energii cieplnej

Jak dobrze wiedzą właściciele domów jedną sprawą jest dostarczenie energii cieplnej do budynku, a inną ekonomiczne jej wykorzystanie. Obecne wysokie ceny opału największym problemem są dla właścicieli domów, które są słabo ocieplone. Gdy przez dach oraz ściany budynku nieustannie ucieka energia cieplna, zapewnienie komfortu cieplnego mieszkańców jest trudne, a w obecnym sezonie grzewczym również bardzo drogie. Im zatem większe koszty związane z ogrzewaniem domu musimy ponosić, tym rozsądniejsze okazuje się zainwestowanie w rekuperację.

Rekuperacja pozwala na ekonomiczniejsze wykorzystywanie produkowanej przez system grzewczy energii cieplnej. Jak zwracają uwagę inżynierowie z firmy ASK z Krakowa, systemy wentylacyjne to obszary, w których generowane są największe straty ciepła. Wraz z wydalanym z budynku powietrzem niestety bezpowrotnie tracona jest zmagazynowana w nim energia cieplna – i to niezależnie od tego z jakiego systemu wentylacji korzystamy – czy jest to wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna. Dopiero zastosowanie rekuperatorów umożliwia zniwelowanie tych strat. Jak działają te urządzenia? Cały proces odzyskiwania ciepła odbywa się w powietrznych wymiennikach ciepła. W urządzeniach tych następuje wymiana ciepła pomiędzy powietrzem wychodzącym z budynku, a tym do niego napływającym. W efekcie całego procesu następuje przekazanie ciepła, po czym schłodzone nasycone dwutlenkiem węgla powietrza jest usuwane z budynku. Szacuje się, że wysokiej klasy wymienniki osiągają sprawność energetyczną na poziomie nawet dziewięćdziesięciu procent, co oznacza, że niemal w stu procentach odzyskują energię cieplną. Efektem tego jest mniejsze obciążenie instalacji grzewczej. Urządzenie grzewcze spala mniej opału, a to w linii prostej przekłada się na niższe koszty ogrzewania.

Rekuperacja – najczęstsze pytania

Osoby słabo zaznajomione z systemami rekuperacji wyrażają najróżniejsze wątpliwości z nimi związane. Jednym z najczęstszych pytań jest szybkość zwrotu z inwestycji w taką instalację. Oczywiście nie da się w stu procentach przewidzieć jak szybko koszty montażu rekuperacji się zwrócą, niemniej specjaliści zwracają uwagę na dwa istotne czynniki – wielkość mieszkania, oraz aktualne ceny opałów. Im większe koszty są związane z ogrzewaniem domu, tym bardziej inwestycja w rekuperację jest opłacalna. Według ofert dostępnych na stronie internetowej taniereku.pl, rekuperacja może wygenerować nawet czterdziestoprocentowe oszczędności na ogrzewaniu. W łatwy sposób można wyliczyć po ilu latach zwróci się taka inwestycja.

Najlepszym okresem na montaż rekuperacji jest budowa domu. Gdy instalacja jest projektowana jeszcze na etapie projektowania całego budynku, można zaplanować jej budowę z dbałością o każdy szczegół, tak by mogła pracować optymalnie. Zastosowanie w domu instalacji rekuperacji pozwala na rezygnację z niektórych innych elementów domu, na przykład z niektórych murowanych kanałów wentylacyjnych oraz kominków wywiewnych w płaszczyźnie dachu. Obniżone zapotrzebowanie na energię cieplną budynku umożliwia również ograniczenie mocy grzewczej instalacji centralnego ogrzewania, co również wiąże się z pewnymi oszczędnościami. Montaż rekuperacji na etapie budowy domu nie tylko sprzyja jej optymalnej pracy, ale pozwala również obniżyć koszty całej inwestycji.

Inną często podnoszą kwestią dotyczącą rekuperacji jest głośność pracy całej instalacji. Skoro obieg powietrza jest wymuszany dużymi wentylatorami, czy aby na pewno system nie generuje dźwięku słyszalnego dla domowników? Nawet niewielki ciągły dźwięk dochodzący z instalacji mógłby bardzo negatywnie wpływać na komfort domowników. Projektanci rekuperacji z firmy Taniereku.pl zwracają uwagę na fakt, że prawidłowo zaprojektowana instalacji rekuperacji nie generuje takich dźwięków. Aby tłumić wszelkie drgania oraz odgłosy stosuje się odpowiednie specjalistyczne filtry oraz tłumiki, które bardzo dobrze spełniają swoje zadanie. Oczywiście warto jedynie pamiętać, że podobnie jak to jest w przypadku każdej innej instalacji budowlanej, jej optymalne funkcjonowanie jest uwarunkowane prawidłowym montażem oraz wykorzystaniem dobrej klasy komponentów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here