Jednym z często wykonywanych zabiegów ortopedycznych jest artroskopia kolana. To coraz powszechniejsze rozwiązanie w walce z problemami natury ortopedycznej, które zawsze wykonuje lekarz ortopeda. Podczas artroskopii kolana do jamy stawu wprowadza się kamerkę o niewielkich rozmiarach. Dzięki temu operacja może być wykonana bez konieczności robienia dużego nacięcia skóry. To sprawia, że artroskopia kolana jest małoinwazyjna, ale jak najbardziej skuteczna.
Kiedy warto zdecydować się na artroskopię kolana?
W przypadku pojawienia się u pacjenta schorzeń w obrębie stawów o dalszym leczeniu, w tym o tym, czy konieczna jest artroskopia kolana, decyduje lekarz ortopeda. Jedną z przyczyn może być uszkodzenie struktur znajdujących się w stawie kolanowym, np. uszkodzenie łąkotki, wymagające usunięcia części tkanki. Lekarz ortopeda przeprowadzi wywiad medyczny i wykona podstawowe badania. W wielu przypadkach konieczne jest wykonanie badań obrazowych, takich jak rentgen, rezonans magnetyczny albo badane ultrasonograficzne. Zarówno wizyty lekarskie, jak i wspomniane badania, są realizowane w Centrum Medycznym GAMMA. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia kwalifikacji do artroskopii kolana, pacjent zobowiązany jest zbadać również m.in. morfologię oraz grupę krwi. Warto dodać, że sytuacją, w której artroskopia kolana to konieczność, jest obecność w obrębie kolana pacjenta ciał wolnych, które zdecydowanie wymagają usunięcia. Zrobienie tego metodą artroskopową minimalizuje dolegliwości pozabiegowe.
Artroskopia kolana – nowoczesna metoda leczenia uszkodzeń stawu kolanowego
Artroskop, czyli układ optyczny zakończony małą kamerą, to niewielki, ale nieoceniony sprzęt medyczny, który umożliwia skuteczne leczenie uszkodzeń w obrębie stawu kolanowego. Daje możliwość obejrzenia stawu od wewnątrz, bez pominięcia żadnego szczegółu (ponieważ obraz jest powiększony). Do poprawnego wykonania zabiegu wystarczą dwa nacięcia skóry, które nie są większe niż 5 mm. Artroskopia kolana sprawdza się w leczeniu uszkodzeń błony maziowej, przy wspomnianych już problemach z łąkotką, a także przy urazach chrząstki i rzepki. Warto pamiętać, że w kryzysowej sytuacji zawsze można zgłosić się do Centrum Medycznego GAMMA. Dyżur urazowo-ortopedyczny dostępny jest dla pacjentów przez siedem dni w tygodniu, w godzinach od 8:00 do 20:00. Można również umówić się na wizytę konsultacyjną, na którą zaprasza lekarz ortopeda, zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób układu ruchu.