Odpływ liniowy to estetyczne rozwiązanie chętnie stosowane w nowoczesnych wnętrzach, a przy tym wyjątkowo komfortowe w użytkowaniu. Prysznic bez brodzika sprawdza się zwłaszcza w przypadku osób starszych lub niepełnosprawnych. Poza tym można wówczas lepiej zagospodarować wolną przestrzeń, bowiem odpływ liniowy optycznie powiększa łazienkę, a do tego ułatwia utrzymanie jej w czystości. Poznaj sposób na montaż odpływu liniowego krok po kroku!

Montaż odpływu liniowego – jak się do tego zabrać?

Zanim podejmiemy decyzję o zamontowaniu odpływu liniowego powinniśmy upewnić się, że nie ma żadnych technicznych przeciwwskazań, co do jego instalacji. Warto pamiętać, że w zależności od wybranego producenta, taka zabudowa zajmie 70-80 mm wysokości. Istotna jest też sama konstrukcja stropowa. Jeśli więc nie posiadamy doświadczenia w tej materii, wskazana jest konsultacja projektu ze specjalistą, np. glazurnikiem. A teraz przechodzimy do instrukcji, jak krok po kroku wygląda montaż odpływu liniowego!

Samodzielny montaż odpływu liniowego w kilku krokach

Krok 1. Wybór zestawu montażowego 

Wybierając odpowiedni zestaw montażowy należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, takich jak: charakterystykę łazienki, jej maksymalną przepustowość, sposób montażu, a także jakość wykonania. Najtańsze zestawy odpływów do natrysków zaczynają się od 150-200 zł, warto jednak zainwestować w te z wyższej półki, których koszt kształtuje się w granicach 800-900 zł. Daje to nam gwarancję, że takiego odpływ nie będziemy wymieniać po kilku latach eksploatacji. 

Kolejnym krokiem montażu odpływu liniowego jest przygotowanie odpływu kanalizacyjnego pod kątem minimum 2,5 proc. oraz instalacja kasety. Pamiętajmy o tym, że ruszt zawsze musi być osadzony na takiej wysokości, by kratka odprowadzająca wodę była o 1-2 mm poniżej poziomu płytek. W celu zweryfikowania tej kwestii należy skorzystać z poziomicy. 

Krok 2. Przygotowanie wylewki pod montaż odpływu liniowego

Przygotowując wylewkę należy uwzględnić naturalny spadek wody, przy czym absolutne minimum wynosi 2-3 proc. Szczegółowe zalecenia z pewnością znajdują się w instrukcji dołączonej do gotowego zestawu – koniecznie należy się z nimi zapoznać i do nich dostosować. W przypadku poprawnie wykonanego jastrychu nie musimy martwic się o ewentualne obciążenia.

Krok 3. Izolacja podłogowa (hydroizolacja)

Hydroizolację wykonuje się z dobrej jakości folii w płynie, którą rozprowadza się pędzlem lub wałkiem. Odstęp między nakładaniem kolejnych warstw powinien wynosić 1-2 godziny, zaś przekrój gotowej powłoki hydroizolacyjnej ma mieć od 3 do 4 mm. Należy pamiętać też o wklejeniu kołnierza dołączonego do zestawu z kasetą odwadniającą, który gwarantuje odpowiednią stabilizację całej izolacji, jak również zapobiega przeciekaniu wody.

Krok 4. Montaż odpływu liniowego – wybór płytek i fug

W tym przypadku również warto postawić na materiały lepszej jakości, po to by nie trzeba było zabierać się za remont instalacji za kilka lat. Wskazane jest położenie płytek łazienkowych przy odpływie liniowym o niżej nasiąkliwości – nie wyższej niż 4-5 proc. Co więcej, dobrej klasy płytki idealnie nadające się do zaaranżowanej strefy kąpieli z odpływem liniowym to te, które charakteryzują się klasą ścieralności na poziomie III – IV i matową, antypoślizgową powierzchnią.

Jeśli chodzi o fugę to kupujmy tylko epoksydową. Zwykłe, cementowe nie gwarantują nam satysfakcjonującej odporności na długotrwałą ekspozycję na wilgoć, ścieranie czy wysokie temperatury.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here