Narodziny dziecka to jedno z najpiękniejszych wydarzeń w życiu każdej kobiety. Nie da się jednak ukryć, że ciąża i poród to ogromny wysiłek dla kobiecego organizmu. W ich wyniku może dojść do licznych zmian, nie zawsze korzystnych. Jednym z przykrych i jednocześnie dla większości młodych mam wstydliwych następstw ciąży oraz porodu jest NTM, czyli nietrzymanie moczu. Jaka jest jego przyczyna i jak z nim walczyć?

Nietrzymanie moczu po porodzie „w pakiecie” z maleństwem?

Nie jest prawdą, że każda świeżo upieczona mama doświadcza tak przykrej dolegliwości jak nietrzymanie moczu po porodzie. Faktem jest natomiast, że jest to przypadłość dość powszechna – choć trudno tu o wiarygodne statystyki, bo wiele kobiet zwyczajnie nie chce mówić o swoim problemie głośno. Niejednokrotnie ukrywają go nie tylko przed swoimi bliskimi, ale również przed lekarzem. Tymczasem zbagatelizowane NTM może się nasilać.

Istnieje wiele typów nietrzymania moczu, które mają różne przyczyny, jak m.in. nietrzymanie moczu z przepełnienia, z naglącym parciem i wysiłkowe. Nietrzymanie moczu po porodzie można zaklasyfikować do ostatniego typu, czyli wysiłkowego NTM. Jego bezpośrednią przyczyną jest osłabienie mięśni dna miednicy – tzw. mięśni Kegla.

Mięśnie owe ulegają osłabieniu właśnie w wyniku dużych obciążeń w czasie trwania ciąży, a następnie porodu. Z racji tego, iż nie są one w stanie odpowiednio zaciskać cewki moczowej, dochodzi do mimowolnej mikcji. Dzieje się tak najczęściej podczas nagłego lub intensywnego wysiłku (stąd nazwa) związanego np. z kichaniem, śmiechem, kaszlem. Niezamierzony wypływ moczu może nastąpić także w trakcie uprawiania aktywności fizycznej, współżycia, itp.

Które kobiety znajdują się w grupie ryzyka?

Nietrzymanie moczu może przytrafić się każdej kobiecie spodziewającej się dziecka lub/i świeżo upieczonej mamie, natomiast ryzyko wystąpienia NTM wzrasta wraz z liczbą przebytych ciąż i porodów. Jeśli poród był długi i wyczerpujący, a do tego dziecko ma dużą masę urodzeniową (powyżej 4 kg), także istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości. Na NTM moczu narażone są również kobiety zmagające się z nadwagą, otyłością i przewlekłymi zaparciami.

Jak postępować w przypadku wystąpienia NTM?

Nietrzymanie moczu po porodzie nie jest chorobą ani stanem zagrażającym życiu, niemniej jest wyjątkowo niekomfortowe i krępujące, dlatego nie należy go lekceważyć i „brać na przeczekanie”. Choć niejednokrotnie po kilku tygodniach od porodu wszystko wraca do normy i problem NTM zanika samoistnie, warto wspomóc ten proces.

Podstawą są ćwiczenia osłabionych mięśni dna miednicy, które pomogą szybciej przywrócić im pełną sprawność. Są one bardzo proste i można je wykonywać niemal wszędzie, w każdej sytuacji, bowiem polegają po prostu na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni Kegla. Warto jednak sięgnąć do specjalnych programów treningowych i wygospodarować choćby chwilę w ciągu dnia, aby w pełni skupić się na ich wykonywaniu.

Kolejną kwestią jest dbałość o odpowiednią higienę i prowadzenie zdrowego stylu życia – odstawienie kawy, alkoholu i innych napojów o działaniu moczopędnym, uregulowanie wagi, itp. Jednocześnie świeżo upieczona mama, dla własnego komfortu fizycznego i psychicznego, powinna sięgnąć po specjalistyczne produkty higieniczne, np. marki TENA. Należą do nich m.in. wkładki higieniczne, podpaski i bielizna chłonna – należy wybrać produkt dopasowany do stopnia problemu i własnych potrzeb.

Wysokiej jakości specjalistyczne produkty pochłaniają nie tylko wilgoć, ale także nieprzyjemny zapach, pozostawiając skórę przyjemnie suchą i czystą. Są także wygodne, bo dopasowują się do kształtu kobiecego ciała i dyskretne – nie odznaczają się pod ubraniem.

Jeśli po kilku tygodniach od porodu sytuacja nie ulegnie poprawie lub wręcz przeciwnie – problem NTM nasili się – należy zasięgnąć porady lekarza.

Bibliografia:

1. Dr n med. Drabczyk R., Nietrzymanie moczu, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data dostępu: 16.04.2019

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here