Osoby zmagające się z łupieżem, niestety często nie czują się z tym dobrze. Białe paprochy na ubraniach nie wyglądają estetycznie, a ponadto bardzo szybko pojawiają się ponownie. Istnieją jednak skuteczne sposoby, aby zwalczyć łupież. Od czego należy zacząć?

Zobacz też: http://kobiecosc.pl/rodzaje-lupiezu/

Rodzaje łupieżu

Przypadłość ta, dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety niezależnie od wieku. Według przeprowadzonych badań, okazuje się jednak, że panowie są na nią znacznie bardziej podatniejsi, a przy tym jest ona u nich bardziej nasilona. Z łupieżem muszą walczyć także nastolatkowie w okresie dojrzewania oraz panie, które są w okresie przekwitania. Lekarze zauważyli, że problem ten dotyka osoby pomiędzy 15. a 75. rokiem życia. Za powstawanie łupieżu odpowiedzialny jest grzyb drożdżopodobny, który żyje na powierzchni skóry głowy człowieka.

Wyróżnia się dwa rodzaje łupieżu: tłusty oraz suchy. Łupież tłusty najczęściej występuje u osób, których skóra ma tendencję do przetłuszczania się. Żyjący na powierzchni skóry grzyb, wówczas żywi się produkowanym łojem. Łupież tłusty objawia się nadmiernymi zaczerwienieniami. Osoby się z nim zmagające, muszą się także uporać z uporczywym swędzeniem. To właśnie wtedy, dochodzi do złuszczania naskórka.

Łupież suchy natomiast, dotyczy osób, które nie cierpią na łojotok. Jednak w tym przypadku, nawet niewielkie ilości drożdżaka, mogą spowodować stan zapalny. Jedną z przyczyn, przez które powstaje łupież suchy są m.in. źle dobrane kosmetyki stylizacyjne.

Jak leczyć łupież?

Jeżeli łupież występuje w wyniku przetłuszczania się włosów, warto udać się do apteki po specjalny szampon przeciwłupieżowy. W swoim składzie zawierają one np. pirytonian cynku, ketokonazol, kwas salicylowy i wiele innych. Substancje te przyczyniają się do zmniejszenia liczebności grzybu drożdżopodobnego.

W przypadku kiedy mamy do czynienia z łupieżem suchym, to warto zastosować łagodny szampon bezzapachowy. Po kilku myciach głowy, nadmiar schorzenia powinien się znacznie zmniejszyć, jeżeli jednak tak nie jest, to należy wymienić szampon na inny. Ponadto, jeżeli pomimo prowadzonej kuracji łupież nawraca, to należy bezwględnie udać się do lekarza.

Przeczytaj też: http://www.panprezent.pl/kosmetyki-dopasowane-do-rodzaju-cery/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here