W środowisku nie funkcjonuje takie określenie, jak szkodnik. Mimo, że właśnie w ten sposób myślimy m.in. właśnie o kleszczach. Pełnią one ważne funkcje w ekologii. Stanowią cenne źródło białka dla innych zwierząt.

Kleszcze w łatwy sposób stają się ofiarą dla drapieżników zaraz po żerowaniu, kiedy to są napite krwią. Wtedy, powiększają się, są lepiej widoczne.
Co zjada kleszcze? Posilają się nimi głównie chrząszcze oraz mrówki, a także jedna z muchówek, która żyje także w naszym klimacie. Obserwacje prowadzone w Brazylii oraz w USA, potwierdzają, że kleszcze są przysmakiem także dla ropuch oraz gryzoni, takich jak ryjówki, szczury czy myszy. Jednak co zjada kleszcze najbardziej? Ich największymi wrogami są ptaki.

W Afryce żyje ptak, który nazywa się bąkojad czerwonodzioby. Wyspecjalizował się on w czyszczeniu z pasożytów (m.in. właśnie z kleszczy), bydła i zwierząt które dziko żyją. Chodzi tu o takie zwierzęta jak nosorożce czy antylopy. Kleszcze są także ważnym składnikiem w diecie dla czapli złotawej.

Co zjada kleszcze jeszcze? W Kenii przeprowadzono badania, z których wynika, że dla kur oraz mniejszych ptaków z rzędu wróblowatych, kleszcze także są smaczne.

Kleszcze mimo, że są pasożytami, mogą pełnić jednocześnie funkcję bycia gospodarzem dla innych pasożytów. Mowa tu o niektórych wirusach, grzybach, nicieniach oraz bakteriach.

Naturalnymi wrogami kleszczy są także larwy motyli, pluskwiaki czy roztocza, ale również pajęczaki, które są spokrewnione z kleszczami.

Przeprowadzono wiele różnych badań, mówiących o tym, jakiego rodzaju choroby, kleszcze są zdolne przenosić. Jako pasożyty, kleszcze mogą zarazić człowieka tak niebezpiecznymi patogenami jak krętkami Borrelia, które wywołują boreliozę.

nagrodobiorcy.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCiąża i poród
Następny artykułETC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here