W odróżnieniu od mikroinstalacji fotowoltaicznych najczęściej montowanej na dachach domów prywatnych, których celem jest produkcja energii elektrycznej na potrzeby gospodarstwa domowego, farma fotowoltaiczna jest przedsięwzięciem komercyjnym. Produkowana przez nią energia elektryczna w całości trafia do sieci, co stanowi źródło zysku dla inwestora.

Farmy a mikroinstalacji fotowoltaiczne

W sensie prawnym to zupełnie dwa różne rodzaje instalacji, choć w praktyce sposób ich działania jest identyczny. Panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w prąd elektryczny, który ostatecznie trafia do sieci. Podstawowa różnica pomiędzy farmami fotowoltaicznymi i mikroinstalacjami polega zatem nie na różnicach konstrukcyjnych, choć ze względów technologicznych takie różnice również się pojawiają, ale na ilości generowanej przez nie energii elektrycznej. Te pierwsze to wszelkiego rodzaju instalacje o mocy większej niż 50kW. W odróżnieniu od mikroinstalacji najczęściej instaluje się je bezpośrednio na ziemi. Farma fotowoltaiczna wymaga również uzyskania pozwolenia na budowę.

Wzrost zainteresowania fotowoltaiką

Dzięki rosnącej sprawności i trwałości ogniw fotowoltaicznych zainteresowanie tym rodzajem energetyki w ostatnich latach wyraźnie się zwiększa. W panele fotowoltaiczne inwestują przede wszystkim osoby prywatne, które chcą mieć możliwość korzystania z darmowego prądu. Farma fotowoltaiczna jest droższa, a czas zwrotu inwestycji dłuższy, w związku z tym popularność takiego rozwiązania jest jeszcze stosunkowo niewielka. W tego typu systemy inwestują przede wszystkim firmy energetyczne, którym zależy na dywersyfikacji źródeł energii, fundusze inwestycyjne i inne duże podmioty. Jednak w praktyce, stworzenie farmy fotowoltaicznej może być korzystne także dla średniej wielkości firmy, której zależy na produkcji energii na własne potrzeby. W ten sposób można obniżyć stałe koszty działalności i przynajmniej częściowo uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii. Tego typu inwestycja w szczególności powinna zainteresować przedsiębiorstwa dysponujące dużą ilością niezagospodarowanego terenu, oczywiście pod warunkiem, że są to tereny dobrze nasłonecznione.

Aktualnie w gronie największych właścicieli farm fotowoltaicznych w Polsce znajdują się firmy energetyczne. Zainteresowanie takimi inwestycjami wykazują również niektóre fundusze inwestycyjne oraz inne duże podmioty. Farmy są jednak ciekawą opcją również dla mniejszych przedsiębiorstw, zwłaszcza tych, które szukają pomysłu na przyszłościową inwestycję lub chcą obniżyć koszty działalności, rozpoczynając produkcję prądu na własne potrzeby.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here