Przyjmowane każdego dnia pokarmy powinny dostarczać do organizmu składniki odżywcze, dzięki którym będzie on prawidłowo funkcjonował. Zdarza się jednak, że nie wszystkie składniki mogą zostać przetransportowane w pożywieniu w odpowiedniej ilości. Wówczas należy zapewnić organizmowi dodatkowe wsparcie w postaci suplementów diety. 

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety to witaminy i minerały zawarte w kapsułkach, tabletkach czy syropach. Jeżeli składników tych brakuje w codziennej diecie, to w organizmie zaczną powstawać niedobory, które należy uzupełnić właśnie za pomocą suplementów. Ich skład należy dobrać w taki sposób, aby pokrywał on dzienne zapotrzebowanie na dane związki. Działają one jednak profilaktycznie, zatem nie mogą być substytutem leków. Suplementy można kupić bez recepty w praktycznie każdej aptece, a także w innych miejscach, jak chociażby sklepy ze zdrową żywnością. Dużo zalet ma także kupowanie suplementów online, bowiem jesteśmy wówczas w stanie dokładnie sprawdzić ich składy, zweryfikować producenta oraz sprzedawcę, a także nie musimy wychodzić z domu, co z pewnością jest bardzo wygodne.

Kiedy powinno stosować się suplementy?

Suplementy warto stosować w kilku sytuacjach. Po pierwsze, zaleca się kobietom, aby w czasie miesiączki przyjmowały żelazo. Jest ono niezbędne dla prawidłowej pracy organizmu, a w trakcie miesiączki zostaje tracone wraz z krwią, co może powodować uczucie senności i zmęczenia, a także złe samopoczucie. Warto wówczas przyjmować także witaminę C, która sprawi, że żelazo będzie lepiej się wchłaniać.

Po drugie, suplementację powinni wdrożyć także sportowcy, ponieważ wskutek intensywnego wysiłku może dojść u nich do osłabienia organizmu. Suplementy pozwolą natomiast poprawić wydajność i wytrzymałość organizmu, a także przyspieszą przyrost masy mięśniowej. Tej grupie zaleca się przyjmowanie żelaza, magnezu oraz chromu.

Ponadto w trakcie infekcji warto wspierać organizm poprzez dostarczenie mu witaminy C, witamin z grupy B oraz cynku, które pozytywnie wpłyną na układ immunologiczny. Natomiast podczas odchudzania często zażywa się suplementy zawierające błonnik, chrom oraz zieloną herbatę z uwagi na ich dobroczynny wpływ na pracę jelit oraz proces trawienia. Suplementy na odchudzanie nie zastąpią jednak zbilansowanej diety – są jedynie uzupełnieniem zdrowego żywienia. Należy także pamiętać, aby suplementy były wysokiej jakości. W innym wypadku nie przyniosą one oczekiwanych rezultatów, a w końcu zależy nam na zachowaniu świetnego samopoczucia oraz prawidłowych wyników badań.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here