Kątownik stalowy – funkcja, zastosowanie w pracach ciesielskich

0
194

Skuteczne łączenia pomiędzy drewnem a drewnem mają spore znaczenie w różnych sytuacjach związanych z budownictwem. Dlatego właśnie warto poświęcić im uwagę i zadbać o to, aby były solidne i trwałe. Kiedyś łączenia miały charakter bezpośredni i stosując specjalne techniki dawało się tworzyć konstrukcje o doskonałych parametrach. Z czasem jednak pojawiły się ciekawe udogodnienia, a wśród nich między innymi wszelkiego rodzaju łączniki, najczęściej w postaci profili stalowych, a konkretnie kątowników. Sprawdzają się one znakomicie przy tworzeniu połączeń.

Dobry kątownik na wagę złota

Do najczęściej wykorzystywanych profili stalowych zalicza się płaskowniki oraz kątowniki. W przypadku prac ciesielskich mają one spore znaczenie, ponieważ wzmacniają drewniane belki oraz nadają konstrukcjom sztywność i zwartość. Istotne jest, że są nieocenione nie tylko przy pracach nad więźbami dachowymi i generalnie dachami, ale również zdają egzamin w kontekście stawiania pergoli ogrodowych czy też wiat garażowych.

Kątowniki ciesielskie w praktyce

Zastosowanie w produkcji profili stali ocynkowanej sprawia, że są one odporne na działanie czynników zewnętrznych i nie powstaje na ich powierzchni rdza, która z czasem odpowiada za degradację elementów. Pod wpływem wilgoci czy zmiennych temperatur korozja może dawać znać o sobie naprawdę szybko, stąd konieczny jest wybór tylko takich elementów, które nie będą stwarzały takiego ryzyka. Większość kątowników przystopowana jest swoją formą do łączenia belek, jednakże są też warianty pozwalające na płynne regulowanie położenia. Wymienić trzeba też kątowniki meblowe, kotwowe czy konsolowe, dla których nie brakuje zastosowań.

Jakość jest najważniejsza

Dobrze oceniany przez fachowców kątownik stalowy musi być ocynkowany i wyróżniać się odpowiednią budową dostosowaną do różnych konstrukcji. Niektóre modele są pokryte otworami dopasowanymi do wkrętów bądź gwoździ – pozwalają one na solidne przymocowanie elementu do drewnianej powierzchni. Wszystko, co w zakresie kątowników ciesielskich może się przydać budowlańcom, czeka w internetowej hurtowni e-Armet.pl. – Jesteśmy dystrybutorem profili stalowych różnego typu. Oczywiście w naszej ofercie są także kątowniki o sprawdzonej jakości – mówi pan Przemysław, odpowiedzialny za asortyment. – Stawiamy głównie na wyroby polskich producentów, które spełniają typowe wymagania pracowni ciesielskich, dekarskich czy po prostu ekip budowlanych – dodaje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here