W przestrzeni cyberbezpieczeństwa cyberprzestępcy zawsze posiadali nieuczciwą przewagę. Do ich obowiązków należało bowiem tylko znalezienie jednej luki, aby siać spustoszenie w całym systemie. Wystarczyło jedno źle skonfigurowane urządzenie lub nieaktualny system operacyjny. Zespoły ds. bezpieczeństwa muszą zatem przewidywać setki różnych rodzajów ataków, by w konsekwencji zablokować je na wszystkich urządzeniach w sieci. To częściowo tłumaczy, dlaczego wydatki na cyberbezpieczeństwo wciąż rosną i według IDC mogą osiągnąć 133,8 miliarda dolarów do 2022 roku. Pomimo to cyberprzestępczość nadal kosztuje przedsiębiorstwa około dwa razy więcej niż całkowite wydatki poświęcane na bezpieczeństwo.

Strategie bezpieczeństwa cybernetycznego

Wraz ze wzrostem liczby urządzeń oraz aplikacji, które łączą się z Internetem, firmy muszą zwiększać swoje cyberbezpieczeństwo. Podczas całego procesu warto rozważyć wykorzystanie jednej z trzech możliwych strategii:

  1. Zbudowanie zabezpieczenia od pierwszego dnia: Podczas projektowania sieci należy uwzględnić bezpieczeństwo jako integralnym składnik, który należy wdrożyć wraz z podstawową infrastrukturą biznesową.
  2. Zwrócenie uwagi na podstawy budujące cyberbezpieczeństwo: Wielu cyberprzestępców jako cel swoich ataków obiera punkty, które stanowią fundamenty danego systemu. Wybór tego rozwiązania wiąże się dla nich z łatwiejszą realizacją oraz niższymi kosztami.
  3. Automatyzacja: złośliwe oprogramowanie potrzebuje zaledwie kilku sekund, by dokonać zniszczeń w systemie. W ten sposób nie pozostaje wiele czasu na reakcję człowieka. Dzięki automatyzacji reagowanie na znane zagrożenia w czasie rzeczywistym jest szybsze, a uczenie maszynowe dodatkowo pozwala na ocenę standardowego zachowania sieci w celu wykrycia nieprawidłowości, co tym samym skraca czas oczekiwania.

Dlaczego sztuczna inteligencja jest niezbędna?

Podczas gdy automatyzacja przyspiesza czas reakcji, a uczenie maszynowe pomaga identyfikować oznaki potencjalnego zagrożenia, to sztuczna inteligencja (AI) może podejmować decyzje podobne do ludzkich w ułamku sekundy, a nawet przewidywać przyszłe zdarzenia cybernetyczne. Jednak użycie sztucznej inteligencji do ochrony systemu wymaga obecności zaawansowanej technologicznie infrastruktury przedsiębiorstwa.

Prawdziwe znaczenie cyberbezpieczeństwa opartego na sztucznej inteligencji

cyber security

Najbardziej zaawansowane rozwiązana w zakresie cyberbezpieczeństwa wykorzystują właśnie sztuczną inteligencję. Z tego też powodu wielu nieuczciwych sprzedawców nazywa rozwiązania oparte na uczeniu maszynowym jako te wykorzystujące AI. W rzeczywistości jednak wiele rozwiązań reklamowanych jako sztuczna inteligencja to jedynie wyrafinowane skrypty połączone z drzewem decyzyjnym. Opracowanie prawdziwej sztucznej inteligencji jest trudne, dlatego firmy muszą stosować zasadę ograniczonego zaufania w rozmowach z dostawcami.

System sztucznej inteligencji pracuje w oparciu o ogromne ilości danych i tylko wówczas jest skuteczny. Aby trenować sztuczną inteligencję, musi być obecna również sztuczna sieć neuronowa (ANN) i model głębokiego uczenia, które przyspieszą analizę danych. Tylko wtedy sztuczna inteligencja może wykorzystać dane do nauki, adaptacji i ewolucji.

Co jest potrzebne do prawidłowej pracy AI?

Sztuczne sieci neuronowe używane do obsługi systemu AI muszą składać się z milionów, a nawet miliardów węzłów, aby zapewnić odpowiednie zasoby przetwarzania. Niewystarczające dane mogą zaburzać otrzymane wyniki i sprawiać, że system bezpieczeństwa nie będzie właściwie reagować na zagrożenia. To z kolei prowadzi do nieskutecznej ochrony przed cyberatakami i błędnymi decyzjami.

System sztucznej inteligencji musi być stale zasilany ogromnymi ilościami oznaczonych danych, aby mógł nauczyć się rozpoznawać wzorce i podejmować właściwe decyzje. System jest następnie zasilany nieznakowanymi danymi, dzięki czemu system AI może zacząć uczyć się samodzielnie, rozpoznając nowe wzorce. Strukturalne wzmocnienie jest stosowane w celu systematycznego poprawiania wydajności AI poprzez nagrody za prawidłowe wyniki. Proces ten jest następnie powtarzany z coraz bardziej złożonymi danymi.

Uczenie może zająć wiele lat, zanim program AI będzie gotowy do działania. Tymczasem cyberprzestępcy opracowują nowe sposoby na naruszenie systemów korporacyjnych. Oznacza to stały dopływ nowych danych o cyberprzestępczości, które będą musiały być stale włączane do szkolenia. Modele szkoleniowe AI będą musiały być stale dostosowywane do nowych zagrożeń, wraz z nowymi strategiami mającymi na celu ich zwalczanie.

Producentem zaawansowanych rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa jest firma Fortinet. Jako światowy lider zajmuje się produkcją sprzętowych systemów zarządzania zagrożeniami.  Ich bogata gama produktów sprawia, że każda firma znajdzie rozwiązanie, które spełni ich wymagania. Rozwiązania firmy Fortinet znajdziecie Państwo w ofercie firmy thomas it, która świadczy sprzedaż najlepszych produktów zabezpieczających jak i wiele innych sprzętów nowoczesnej informatyzacji. Zapraszamy do kontaktu!

Kontakt: 32 444 94 30 lub info@thomas-it.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here