Aby korzystać z uprawnień pracowniczych, niezbędna jest świadomość o ich istnieniu. Dlatego kluczową kwestią dla każdego pracownika jest znajomość przepisów Kodeksu pracy. Ustawa ta określa wszelkie prawa, jakie przysługują osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż funkcja gwarancyjna prawa pracy podlega ścisłej ochronie przez organy państwowe.

Tym samym każda osoba, która wie, jak obliczyć urlop w sposób poprawny, może realizować to uprawnienie w czasie dowolnym

Konieczne jest jednak wcześniejsze uprzedzenie pracodawcy. Taka reguła nie znajduje jednak zastosowania w sytuacji, gdy pracownik zamierza wykorzystać przysługujące mu cztery dni na rok w ramach urlopu na żądanie. W każdym innym wypadku pracodawca powinien być skutecznie zawiadomiony o tym, że jego podwładny bierze wolne.

Na wymiar urlopu wypoczynkowego ma wpływ okres dotychczasowego zatrudnienia

Jak obliczyć urlopJedynie osoby, które mają dziesięć lat pracy, mogą wykorzystać pełne dwadzieścia sześć dni wolnych w ciągu roku kalendarzowego. Zaznacza się jednak, iż w przypadku podjęcia pierwszej pracy urlop jest podzielny. Oznacza to, że z każdym kolejnym miesiącem świadczenia pracy dana osoba uzyskuje ułamkową część przysługującego jej urlopu. Inaczej ta kwestia wygląda w sytuacji, gdy świadczy się obowiązki zawodowe w kolejnym zakładzie pracy. Wówczas przysługujący urlop jest przyznawany w całości na początku roku. Jest to sytuacja dużo bardziej korzystna, bowiem pracownik może samodzielnie zarządzać swoimi dniami wolnymi.

Warto wskazać, że osoby bez dziesięcioletniego stażu pracy mają tylko dwadzieścia dni urlopu. Jednocześnie zatrudnienie na część etatu, wyrażoną w ułamku, obniża ilość przysługujących dni wolnych. Dlatego zdecydowanie zaleca się rozważne korzystanie z urlopu – może się bowiem okazać, że pracownik skorzystał z uprawnienia, które mu nie przysługuje. Wówczas osoba prowadząca zakład pracy ma możliwość dochodzenia stosownego ekwiwalentu na drodze sądowej. Możliwe jest także potrącenie tej należności z wynagrodzenia, jakie pracownik osiągnął w kolejnym miesiącu. Precyzyjne obliczenie urlopu jest więc bardzo ważne, jednak można poprosić o pomoc dział kadrowy danej firmy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here