Choroba nie wybiera i niestety spotkać może każdego z nas, a więc i każdego pracownika. Nasze zwolnienie lekarskie z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby ma oczywiście bardzo duży wpływ na wysokość wynagrodzenia w miesiącu, w którym owa niezdolność wystąpiła. Warto więc wiedzieć, że wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy przysługuje każdemu pracownikowi przez 33 dni w ciągu roku kalendarzowego (lub 14 dni w przypadku osób, które ukończyły już 50 rok życia). Co to właściwie oznacza? Oznacza to, nic innego, jako to, że za ten okres wynagrodzenie wypłaca pracodawca.
A jak obliczyć chorobowe i zrobić to w sposób prawidłowy? Czy to bardzo trudne zadanie?
Początkowo takie może sprawiać oczywiście wrażenie. Ale z czasem, po dokładnym przestudiowaniu, łatwo je będzie nam zapamiętać, szczególnie gdy posiadamy umysł ścisły. No to nie czekamy, zaczynamy i sprawdzamy.
Zanim jednak przeczytamy, jak je obliczyć, musimy wiedzieć, że wynagrodzenie chorobowe w wyższej wysokości, czyli 100% – przysługuje za czas niezdolności do pracy spowodowanej: wypadkiem w drodze lub z pracy, chorobą przypadającą w trakcie ciąży, poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz także poddaniem się zabiegowi pobrania komórek tkanek i narządów.
Oto przepis jak obliczyć chorobowe
Najpierw od podstawy wynagrodzenia chorobowego musimy odjąć składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz chorobowe, czyli od wyliczonej podstawy odliczamy wysokość procentu na składki ubezpieczeń społecznych pokrywanego przez pracownika, czyli dokładnie 13,71%. Za jeden dzień niezdolności do pracy takiej osobie ubezpieczonej przysługuje oczywiście wynagrodzenie w wysokości 1/30 podstawy wymiaru świadczenia chorobowego – tę podstawę po pomniejszeniu składek dzielimy dalej przez 30 dni (niezależnie od faktycznej liczby dni kalendarzowych w konkretnym miesiącu). Kolejno ten otrzymany wynik mnożymy przez procent wynagrodzenia przysługującego za okres zwolnienia lekarskiego, co da nam wynagrodzenie za jeden dzień choroby, które to następnie przemnożymy przez liczbę dni niezdolności do pracy. Aby więc ostatecznie ustalić wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca, dzielimy płacę zasadniczą przez 30. Tą otrzymaną wartość mnożymy przez liczbę dni kalendarzowych zwolnienia lekarskiego. Taki powstały wynik odejmujemy od płacy zasadniczej i otrzymujemy w ten sposób wynagrodzenie za dni, w których świadczono pracę.