Do lekarza hematologa najczęściej kieruje internista.

To on przeważnie zleca podstawowe badania krwi, a jeśli ich wyniki okazuje się nie być w normie, pacjentem musi zająć się specjalista. To właśnie hematolog diagnozuje, leczy oraz prowadzi profilaktykę prozdrowotną w ramach schorzeń krwi i całego układu krwiotwórczego. Do gabinetu tego specjalisty pukają chorzy, u których stwierdzono nieprawidłowości na poziomie standardowego badania morfologicznego.

Kiedy udać się do hematologa?

Okazuje się, że do wizyty u hematologa skłaniają nie tylko złe wyniki badań krwi. Pacjent może zwrócić się do tego specjalisty, jeśli tylko zauważy pierwsze niepokojące objawy, które mogłyby wskazywać na wstępowanie choroby z zakresu tej dziedziny. Mówimy tutaj między innymi o bladości skóry, stałym odczuciu zimna czy pojawiających się pękających naczynkach i żylakach. Warto wyszukać też hematologa, wpisując hasło typu „hematolog warszawa”, jeśli na kończynach występują liczne obrzęki z nieznanego powodu, siniaki, nadżerki, zmiany martwicze, krwiaki, zaburzenia w ramach krzepliwości krwi albo przerost dziąseł.

Jakie choroby diagnozuje hematolog?

Hematolog to medyk, który niestety diagnozuje najczęściej poważne schorzenia krwi. Do takich zalicza się nie tylko anemię, ale też czerwienicę czy talasemię i zmiany nowotworowe, jakie wynikają z przewlekłej białaczki lub chłoniaków.

Należy też wspomnieć, że hematolog zajmuje się pacjentami, u których do zaburzeń układu krwiotwórczego doszło na skutek predyspozycji genetycznych. Tutaj wymienia się przede wszystkim hemofilię.

Podstawowe badania hematologiczne

Najlepiej, kiedy już na pierwszej wizycie pacjent pojawia się u hematologa z wynikami podstawowych badań krwi. Badanie morfologiczne pokazuje ogólny stan zdrowia chorego ze szczególnym uwzględnieniem układu krwiotwórczego. Te wyniki pozwalają na szczegółową diagnostykę oraz skierowanie pacjenta na kolejne badania.

Oprócz morfologii zaleca się wykonanie badań, które wskazują na jakość krwi lub ewentualnych zaburzeń w zakresie składu krwi. Szczególną uwagę lekarz skupia na badaniach poświadczających liczbę płytek krwi, wykonuje się także testy białkowe.

Dodatkowymi badaniami w ramach rozpoznawania chorób z zakresu hematologii, mogą być również usg jamy brzusznej, biopsja węzłów chłonnych, biopsja szpiku kostnego, rtg klatki piersiowej albo badania genetyczne i molekularne według indywidualnych wskazań.

Pamiętajmy, że problemy z układem krwiotwórczym nie mogą być bagatelizowane. Schorzenia bardzo często dają niepokojące sygnały już na początku rozwoju, dzięki czemu możliwe jest natychmiastowe reagowanie. Hematolog zleci nie tylko badania diagnostyczne, ale zaleci też odpowiednią terapię leczniczą. Nie zawsze jest to inwazyjna farmakoterapia, większość dolegliwości zwalczać można w naturalny sposób, na przykład zmieniając nawyki żywieniowe czy styl życia. Najważniejsze to zrobić pierwszy krok i udać się do specjalisty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here