W każdym gospodarstwie domowym znajdują się urządzenia elektroniczne, które są szczególnie narażone na uszkodzenie spowodowane nagłym wzrostem napięcia. Systemy ochrony przeciwprzepięciowej mają za zadanie nie dopuścić do gwałtownych zmian w sieci energetycznej. Są niezbędne, aby mieć pewność, że nie dojdzie do przykrych i – w konsekwencji – kosztownych zdarzeń.

Jak działają systemy ochrony przeciwprzepięciowej?

Układy elektroniczne stosowane w celu ochrony obwodów to między innymi:

– iskierniki;

– odgromniki;

– dławiki;

– kondensatory

Z punktu widzenia użytkownika, zasada działania nie ma większego znaczenia. Liczy się skuteczność i efektywność działania. Każdy typ ochronników ma określone obszary zastosowań. Systemy ochrony przeciwprzepięciowej różnią z się  m.in. z uwagi na rozmiar lub typ chronionego obiektu.

W zastosowaniach przemysłowych ochronniki przystosowane są do pracy pod dużym obciążeniem, zabezpieczając nierzadko duże maszyny o wysokim poborze prądu. W domu sytuacja jest zgoła odmienna – odbiorników prądu jest dużo, ale prąd przez nie pobierany raczej niewielki. W dodatku występują urządzenia, typu komputer lub sprzęty audio – szczególnie wrażliwe na wahania napięcia zasilającego. W każdym z przypadków kluczowe jest to, aby systemy ochrony antyprzepięciowej były dopasowane do warunków eksploatacji.

Systemy ochrony przeciwprzepięciowej – dlaczego warto?

Zalety systemów ochrony przed przepięciami są nie do przecenienia. Zdecydowanie warto rozważyć wyposażenie domowej instalacji w odpowiedniej klasy ochronniki, zwłaszcza, jeśli chodzi o nowobudowany obiekt. W przypadku już istniejących domów i mieszkań, modernizacja instalacji niesie za sobą wiele korzyści, a wątpliwości inwestorów budzą najczęściej kwestie ekonomiczne. Dobre systemy ochrony przeciwprzepięciowej nie muszą jednak rujnować domowego budżetu, a w ostatecznym rozrachunku mogą być korzystniejszą opcją. Ewentualne uszkodzenie domowych sprzętów – np. wskutek uderzenia pioruna – pociągnęłoby za sobą znaczniej poważniejsze koszty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here