Dieta na koncentrację, elektrolity bez recepty, trening tai chi. Sprawdź, jak w naturalny sposób polepszyć pracę mózgu.
1. Przejdź na dietę MIND
To najzdrowsza dieta dla mózgu. Na czym polega? Na tym, aby trzy razy dziennie jeść produkty zbożowe i warzywa, a także jedną porcją orzechów dziennie. Zawierają one ważne dla mózgu elektrolity i minerały oraz kwasy omega 3. Minimum dwa razy w tygodniu jedz drób oraz jagody, a co najmniej raz w tygodniu ryby. Ogranicz słodycze i przetworzone potrawy.
2. Nie zapominaj o nawadnianiu
Gdy pijesz za mało wody, Twój organizm traci cenne elektrolity i minerały. Dlatego, gdy czeka Cię praca nad trudnym projektem lub uczysz się do egzaminów, pij co najmniej dwa i pół litra napojów dziennie. Dodatkowo możesz włączyć do diety musujące elektrolity bez recepty lub napoje izotoniczne. Elektrolity uzupełniające ważne pierwiastki najlepiej wypijać tuż przed rozpoczęciem nauki. Dobrze, aby elektrolity bez recepty zawierały potas, wapń, magnez oraz sód.
3. Ogranicz cukier w diecie
Warto to zrobić nie tylko dla lepszej pracy mózgu. Podwyższony poziom cukru we krwi lub jego skoki mogą zwiększyć ryzyko chorób serca. Aby temu zapobiec, jedz regularnie i oprócz cukru unikaj produktów o wysokim indeksie glikemicznym, czyli takim, który powoduje nagłe wyrzuty glukozy do krwi. Należą do nich np. białe pieczywo, arbuz, kukurydza, marchew.
4. Zapisz się na jogę lub tai chi
Praktyka jogi i tai chi są nazywane sportem dla mózgu. Już dwudziestominutowa sesja hatha jogi pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację, a dodatkowo sprzyja relaksowi. Jeszcze lepsze efekty przynosi trening na świeżym powietrzu, bo zwiększa się wtedy dotlenienie mózgu. Właśnie dlatego Chińczycy ćwiczą tai chi w parkach.
5. Korzystaj z przypominajek
To najlepszy sposób, aby utrwalić w pamięci nowe informacje. Po pierwsze rób checklisty i odznaczaj po kolei zadania do wykonania. Możesz też przyklejać karteczki typu post-it do tablicy korkowej. Chcesz zapamiętać nowe informacje? Przepisuj je! Może Ci się to wydawać staroświeckie, ale jest najlepszym sposobem na utrwalenie wiadomości w pamięci długotrwałej.
6. Sprawdź poziom witaminy D
Po zimie i wiośnie możesz mieć obniżony poziom witaminy D, bo wytwarza się ona w organizmie pod wpływem promieni słonecznych. Niższy niż zalecany poziom witaminy D może sprzyjać problemom z koncentracją i pamięcią. Szybkim sposobem na uzupełnienie słonecznej witaminy jest wystawianie twarzy na słońce, najlepiej na 15 minut.
Bibliografia:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26366714
- https://www.healthline.com/nutrition/mind-diet