Kawa, czyli kofeina jest naturalnym dopalaczem. Od wieków uchodzi za napój doskonały na pobudzenie oraz witalność organizmu. Nie bez powodu poza filiżanką małej czarnej kawy, wielu sportowców sięga również po suplementy z kofeiną, oczywiście w postaci syntetyczny. Czy picie kawy i uprawianie sportu idą razem w parze? Czy jest ona odpowiednia dla organizmu i czy ma działania uboczne? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/kawa-a-trening-czy-ida-w-parze/ 

Czy kawa jest szkodliwym składnikiem w diecie? 

Obecnie żyjemy w czasach niezwykłej dbałości o zdrowe odżywianie. Kawa bardzo często wymieniana jest u boku używek takich jak alkohol czy papierosy. Uznawana jest bardzo często jako zbędny, a czasami jako szkodliwy element diety. Czy naprawdę powinniśmy postrzegać ją tak negatywnie? Nie! Kawa zaczęła być postrzegana jako zdrowy potrzebny element zrównoważonej diety. Została uwzględniona również w Piramidzie Żywienia. Jest ona doskonałym źródłem antyutleniacze, które spowalniają rozwój chorób, w tym nowotworów. Ponadto wzmacniają na serce i naczynia krwionośne oraz zapobiega rozwojowi cukrzycy.

Kawa przy treningu 

Dzięki wysokiej zawartości kofeiny, kawa ma korzystny wpływ na organizm osoby, która uprawia sport. Kofeina, która dostarczana jest w postaci kawy wchłania się bardzo szybko. Najlepsze efekty możemy uzyskać pijąc kawę około 15 – 20 minut przed treningiem. Przyjęcie takiej dawki ( około 5 mg ) na kilogram masy ciała powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie stężenia adrenaliny we krwi. Co więcej kofeina zwiększa wydolność organizmu, a także poprawia motywację do dalszych ćwiczeń. 

Kawa, która została wybita po treningu razem ze źródłem węglowodorów powoduje znacznie intensywniejsze od budowy glikogenu oraz szybszą regenerację mięśni. Co więcej łagodzi ona objawy zakwasów, hamując receptory, które odpowiedzialne są za odczuwanie bólu mięśniowego. Można powiedzieć, że dwie filiżanki espresso przed lub po treningu są jak naturalny i skuteczny doping. 

Kawa – czy posiada działania uboczne? 

Kiedy pijemy kawę, powinniśmy pamiętać o odpowiedniej ilości wody. Kawa posiada wpływ na zmniejszenie wydzielania moczu, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do groźnego dla sportowców odwodnienia. Odpowiednimi proporcjami będą dwie filiżanki wody wypite wraz z filiżanką kawy. Należy zaznaczyć, że kawa ma tendencję do wypłukiwania magnezu oraz wapnia, jednak w przypadku odpowiednio zbilansowanej diety utracone materiały nie powodują żadnych skutków niekorzystnych dla zdrowia. 

Zobacz też: http://www.panprezent.pl/witaminy-i-skladniki-mineralne-dla-sportowcow/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here