Tachograf to urządzenie pomiarowe, świetnie znane w branży transportowej. Ma ono bowiem rejestrować działania kierowcy oraz samego pojazdu. Jak działa tachograf oraz jak z niego korzystać? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej. 

Co to jest tachograf?

Tachograf jest urządzeniem pomiarowym, dzięki któremu można sprawdzić wiele informacji na temat pojazdu oraz jego kierowcy. Co rejestruje tachograf? Między innymi dane, takie jak:

  • ile kilometrów przejechał pojazd,
  • jaka była prędkość chwilowa pojazdu,
  • jak długo trwał czas pracy kierowcy (czyli czas prowadzenia pojazdu), czas dyżuru czy czas pauzy.

Powyższe informacje są niezbędne dla pracodawców, organów kontrolujących przewozy czy zewnętrznym kontrahentom, jeżeli przedmiotem współpracy jest logistyka danego przewozu. Umożliwiają one bowiem łatwiejsze rozliczenie się z przepracowanych godzin, a także wskazują, kiedy powinna nastąpić przerwa w czasie pracy kierowcy, zwłaszcza, jeżeli wykonywany jest odległy transport, np. transport do Bułgarii czy transport do Anglii.

Jak korzystać z tachografu?

Sposób korzystania z tachografu zależy od jego rodzaju. Wyróżnia się bowiem tachografy analogowe oraz tachografy cyfrowe. Pierwsze z nich są wyposażone w papierowe tarczki, na których zapisuje się dane. W związku z powyższym mówi się, że jest to tzw. tachograf na tarczki, ponieważ to właśnie na nich odnotowywane są wszelkie informacje o czasie pracy kierowcy oraz trasie pojazdu. Kierowca samodzielnie opisuje je przed rozpoczęciem oraz po zakończeniu pracy, uwzględniając tam informacje dotyczące danych kierowcy, numeru rejestracyjnego pojazdu, a także danych przewozu, takich jak data oraz miejsce rozpoczęcia oraz zakończenia trasy, czy stan licznika podczas rozpoczęcia i zakończenia przejazdu. Umieszczenie wszystkich powyżej wskazanych informacji jest obowiązkowe, a brak którejkolwiek z nich może skutkować nałożeniem na przewoźnika wysokiej kary finansowej.

Tachograf cyfrowy zapisuje natomiast dane na załączonym nośniku pamięci. Korzystanie z nich jest znacznie prostsze, bowiem kierowca nie musi podejmować właściwie prawie żadnych czynności. Wszystkie dane zapisują się automatycznie na nośniku pamięci oraz na karcie kierowcy. Co ile sczytuje się tachograf? Dane należy sczytać co 28 dni i przechowywać je przez 12 miesięcy w taki sposób, aby uniemożliwić ich uszkodzenie lub zapoznanie się z informacjami przez osoby nieuprawnione.

Czy korzystanie z tachografów jest obowiązkowe?

Korzystanie z tachografu jest obowiązkowe. Urządzenia muszą być umieszczone w pojazdach o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, a także w pojazdach służących do przewozu ponad 9 osób (wliczając kierowcę). Co więcej, wszystkie pojazdy rejestrowane od 1 maja 2006 roku muszą być wyposażone w tachograf cyfrowy. Auta zarejestrowane wcześniej mogą natomiast w dalszym ciągu korzystać z tachografów analogowych, jednak w razie awarii należy je wymienić na tachograf cyfrowy.

Warto również nadmienić, że istnieją podmioty, które są zwolnione z obowiązku korzystania z tachografów. Zalicza się do nich:

  • rolników, używających pojazd do transportu zwierząt, odbioru mleka oraz resztek odzwierzęcych po uboju,
  • przedsiębiorstwa rolnicze, leśne, rybackie oraz ogrodnicze, jeżeli transportują towary w odległości do 50 km od miejsca, w którym pojazdy są na stałe parkowane.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here