Systemy hydroponiczne jako nowatorski sposób na uprawy roślin doniczkowych

0
929

Uprawa roślin bez gleby jest bardzo nowatorskim rozwiązaniem posiadającym wiele zalet i korzyści. W ten sposób można uprawiać nie tylko zioła czy kwiaty, ale również warzywa. Jednak czy uprawa roślin bez gleby jest dobrym rozwiązaniem? Czy każdy może hodować rośliny bez gleby?

Czym jest uprawa roślin bez gleby?

Systemy hydroponiczne to inaczej uprawa roślin bez użycia gleby, ale z użyciem innego podłoża np: keramzytu, łupiny kokosowej czy perlitu oraz odpowiednich wodnych odżywek. Podczas uprawy bez gleby należy pamiętać, iż podłoże służy tylko do utwardzenia się korzeni i nie ma żadnego wpływu na rozwój rośliny – podłoże posiada obojętne pH. Głównym elementem tego systemu są wodne odżywki czyli woda z dodatkiem rozpuszczonych w niej soli mineralnych i innych składników odżywczych, które są niezbędne do rozwoju rośliny. Naturalnie do uprawy w systemach hydroponicznych nadaje się każda roślina.

Różne techniki uprawy

Uprawianie roślin przy pomocy systemu hydroponicznego jest bardzo proste. Może on umilić pracę każdemu ogrodnikowi. Uprawianie roślin w tym systemie można podzielić na kilka kategorii – w zależności od wykorzystania tego systemu:

  1. Uprawa w doniczkach – metoda niezmechanizowana, najlepiej nadaje się dla roślin, które lubią duży poziom wilgoci. Jednak z powodzeniem jest stosowana również w przypadku wszystkich roślin domowych;
  2. Uprawa w tzw. Bubler’ach czyli specjalnych pojemnikach, które dotleniają wodę. Największą zaletą tej metody jest bardzo szybki rozwój korzeni w roślinie, dzięki czemu wzrost oraz rozwój rośliny jest równie szybki. Odpowiednie napowietrzanie powoduje zwiększenie pobierania niezbędnych substancji.
  3. Profesjonalne systemy stosowane nie tylko przy uprawach przemysłowych, ale również uprawach domowych. Kategoria taka jako system jest w pełni zautomatyzowana. Praca ogrodnika ograniczona jest jedynie do kontroli poziomu pH, wymiany roztworu wodnego czy obserwacji roślin pod kątem chorób czy szkodników.

Podstawowe wymagania tego systemu

Ogrodnik, aby uzyskać zadowalający efekt z systemów hydroponicznych musi przestrzegać kilku zasad. Jedną z najważniejszych zasad jest zaopatrzenie w odpowiednie podłoże, które będzie posiadało jak najbardziej neutralne pH. Jako idealne podłoże do uprawy można wykorzystać produkty odpadowe m.in. styropian czy wełnę mineralną. Odpowiedni nawóz jest również bardzo ważny w tym rodzaju uprawy ponieważ jest on długotrwałą pożywką, która odpowiada za prawidłowy rozwój rośliny. W tym systemie roślina pobiera wszelkie niezbędne składniki mineralne z wody w której jest rozpuszczony nawóz.

 Korzyści wynikające z uprawy w tym systemie

System ten jest szczególnie przydatny nie tylko w uprawie ziół czy kwiatów, ale również warzyw. Minimalizuje on rolę prac ręcznych przy uprawie roślin jednocześnie przy jednoczesnym uzyskaniu większych plonów z hodowli. Dużym atutem tego systemu jest również możliwość uprawy roślin na terenach, które się do tego nie nadają (np: posiadają zbyt suchą glebę) oraz mniejsze skażenie roślin z powodu braku pestycydów do ich ochrony.

Systemy hydroponiczne są niezwykle nowatorską oraz niszową metodą uprawy roślin. Jednak ze względu na pozytywny wpływ na środowisko, system ten może niedługo okazać się głównym sposobem uprawy wielu roślin.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here