Rodzaje tunerów

0
89

Tuner czyli stroik to urządzenie elektroniczne, które pomaga w strojeniu instrumentu. Pokazuje ono wysokość dźwięku instrumentu znajdującego się w zasięgu wbudowanego lub podłączonego do niego mikrofonu. Urządzenia te występują w wersji monofonicznej i polifonicznej. Stroik monofoniczny jest w stanie zmierzyć wysokość jednego tylko dźwięku, a polifoniczny wskaże, którą strunę należy dostroić podczas współbrzmienia wszystkich.

Strojenie instrumentów

Nawet osoby posiadające słuch absolutny korzystają często z tunerów. Jest to urządzenie szczególnie przydatne, gdy zaistnieje konieczność przestrojenia większej ich ilości. Dzięki możliwości wyciszenia sygnału strojenie instrumentów odbywające się przy publiczności nie naraża jej na odbiór nieatrakcyjnych odgłosów. Stroik powinien być szybki, dokładny i pokrywać się z wrażeniami odsłuchowym.

Rodzaje stroików

Do strojenia gitary przeznaczone są stroiki gitarowe, które odczytują dźwięki reprezentowane przez gitarę w standardowym stroju. Tuner chromatyczny wskazuje dwanaście półtonów i jest przeznaczony do nastrojenia więcej, niż jednego instrumentu. Kolejny podział to stroiki manualne i automatyczne. Stroiki automatyczne wskazują dźwięk docelowy po samodzielnej analizie widma. Kolejne kryterium, to sposób odbierania sygnału. Istnieją tu trzy możliwości: stroik z wbudowanym mikrofonem, stroik z wejściem liniowym i stroik w formie mikrofonu kontaktowego. Tunery mogą odbierać sygnał na różne sposoby, ale mechanizm ich działania jest podobny. Sposób strojenia instrumentów przez gitarzystów odmieniły stroiki polifoniczne. Są to urządzenia, dzięki którym można nastroić wszystkie struny jednocześnie. Mogą one posiadać dodatkowe funkcje, takie jak kalibracja dźwięku, możliwość obniżenia lub podwyższenia odczytu, oraz możliwość odcięcia lub nieodciętą sygnału.

Jak wybrać tuner do strojenia gitary?

Gra na gitarze to pasja, która urozmaica życie. Na początku nauki każdy boryka się z problemem dotyczącym nastrojenia instrumentu. W nauce strojenia pomoże profesjonalny stroik. Na początek można kupić stroik z wbudowanym mikrofonem, który wystarczy zbliżyć do gitary i szarpnąć za struny. Stroik zakładany na główkę gitary będzie bardzo przydatny w warunkach, gdy różne dźwięki są wszechobecne i przeszkadzają w komfortowym strojeniu. Tunery podłogowe używane są najczęściej przez koncertujących gitarzystów. Dla osób, które nie posiadają stroika, stworzono aplikacje na telefon do strojenia gitary. Aplikacja analizuje dźwięk i pokazuje jego wartość i poziom dopasowania, ale może nie być dokładna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here