Plebiscyt obok referendum ogólnokrajowego, lokalnego oraz ludowej inicjatywy ustawodawczej, stanowi jedną z podstawowych form, która ma swe korzenie w demokracji.
Jest to głosowanie, które swoim zasięgiem powinno obejmować wszystkich dorosłych ludzi, którzy są uprawnieni do głosowania.
W odróżnieniu od referendum, plebiscyt był określany czasem mianem plebiscytu terytorialnego. W którym to odpowiada się na pytanie o różne najważniejsze kwestie dla danego kraju czy regionu. Poza tym trzeba także odpowiedzieć na pytanie o przynależność terytorialną dla danego obszaru.
Teren taki, na którym odbywa się plebiscyt, niekoniecznie musi być ograniczony do konkretnej jednostki terytorialnej. Obejmuje on swoim zasięgiem raczej teren zamieszkany przez ludność jednolitą kulturowo oraz etnicznie na przykład mniejszość narodową.
Co to plebiscyt?
Słowo plebiscyt pojawiło się za czasów świetności oraz panującej demokracji w wielkim imperium rzymskim. Natomiast we współczesnych społeczeństwach wszystkich państw demokratycznych jest to rodzaj, który określa przynależność państwową określoną danym terytorium. Granice państw Unii Europejskich są w przeważającej mierze jasne oraz stabilne. Jednakże patrząc na historie oraz okresy związane z zakończeniem wojny, a licznymi konfliktami związanymi z tym problemem plebiscyt w tej formie był często wykorzystywany. Wiele plebiscytów odbywało się też na terenach byłej monarchii austro – węgierskiej po przegranej przez nią pierwszej wojnie światowej, na mocy istniejącego wtedy traktatu wersalskiego.

yoggi.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo to jest liryka?
Następny artykułCykl miesiączkowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here