Wielu rodziców bardzo pragnie, aby ich dziecko nauczyło się gry na instrumencie. Najczęściej kończy się to na tym, że dziecko chodzi na zajęcia, na których uczy się przeróżnych akordów, skal i odpowiedniego palcowania. Niestety, bardzo szybko zaczyna się nudzić, gdyż w tym wszystkim nie ma dla niego nic ciekawego. Okazuje się, że jest na to prosty sposób. Jak piosenki z bajek zachęcą do nauki?

Piosenki z bajek – czy nie są za trudne?

Wydawałoby się, że klasyczne i nowe bajki zawierają w sobie utwory na tyle skomplikowane, że żadne początkujące dziecko sobie z nimi nie poradzi – nic bardziej mylnego. Początkowa nauka polega głównie na wybijaniu uproszczonych wersji melodii, które są już im bardzo dobrze znane. Ta wiedza sprawia, że dużo łatwiej zapamiętać jest kolejność naciskania danych klawiszy, co przyspiesza naukę.

Im dziecko będzie bardziej postępować, tym mniej uproszczone aranżacje będzie w stanie zagrać – tutaj warto postawić na wyobraźnię i umiejętności nauczyciela w kreowaniu nowych wersji. Różne piosenki z bajek zapisane zostały również w wielu książeczkach z nutami, które można zakupić i skonsultować z nauczycielem dziecka.

Jak widać, piosenki te nie muszą być trudne – z odpowiednim podejściem będą wręcz idealne na sam początek. Dlaczego jednak warto wprowadzić je jako część nauki instrumentu?

Jak piosenki z bajek wpływają na naukę?

Przede wszystkim trzeba spojrzeć na to, jak często wygląda nauka gry na pianinie. Dziecko, które ledwo co nauczyło się czytać i pisać, dostaje do zapoznania się całkiem nowy system zawierający dziwne dla niego nuty. Jednocześnie musi uczyć się wielu różnych skal, które w większości brzmią do siebie bardzo podobnie, nie wprowadzając niczego ciekawego. Z małą koncentracją, którą wykazują dzieci w pierwszych latach życia, jest to szczególnie trudne zarówno dla nich, jak i nauczających. To prosta droga do urazy w stosunku do instrumentów, która może utrzymać się przez lata.

Każde dziecko kocha jakąś bajkę. Piosenki z nich często same podśpiewują lub nucą, więc ich nauka na pianinie będzie dla nich czystą przyjemnością. Znając i doceniając jakąś melodię, nie będą chciały popełniać błędów, dążąc do perfekcji. Kiedy już ją osiągną, będą chciały więcej. W ten sposób bardzo łatwo wprowadzić dodatkowe ćwiczenia, mówiąc, że są konieczne, zanim przejdzie się do kolejnej ulubionej piosenki z bajek.

W nauce ważna jest przede wszystkim motywacja i przyjemność. Dla dzieci cechy te łączą się w utworach z ich ulubionych animacji z wielkiego ekranu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here