Zima to trudny i niesprzyjający włosom czas, który negatywnie odbija się na ich kondycji oraz wyglądzie. Gwałtowny spadek temperatury oraz przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach sprawiają, że kosmyki stają się suche, łamliwe oraz matowe. Ciągłe zdejmowanie i zakładanie czapki również nie wpływa na nie dobrze – zaczynają się przetłuszczać i elektryzować nawet u tych, którzy wcześniej nie borykali się z podobnymi problemami. Jak pielęgnować włosy zimą, aby nie utraciły swojego naturalnego blasku i zdrowego wyglądu? Oto najważniejsze zasady.
Pielęgnacja włosów zimą – podstawowe kroki
Pielęgnacja włosów zimą różni się od tej stosowanej wiosną oraz latem. Mróz nie jest obojętny dla skóry głowy, która zaczyna wydzielać mniej sebum, niż ma to miejsce w cieplejszych porach roku. Przesuszeniu włosów sprzyjają także suszarka oraz ogrzewanie, które pozbawiają je resztek wilgoci. Kosmyki stają się wówczas osłabione i bardziej podatne na uszkodzenia. Pielęgnacja włosów musi zatem opierać się na stosowaniu kosmetyków nawilżających.
- Nawilżające kosmetyki do włosów
Sprawdzą się tutaj szampony do włosów, odżywki i maski do włosów z zawartością humektantów, czyli substancji o właściwościach wiążących cząsteczki wody i zatrzymujących je wewnątrz włosa. Są to przede wszystkim miód, aloes, kwas hialuronowy i gliceryna. Skuteczne są również produkty z zawartością emolientów. Substancje te chronią włosy przed puszeniem się, zamykają ich łuski oraz zabezpieczają przed czynnikami zewnętrznymi. Zaliczają się do nich przede wszystkim oleje roślinne – na przykład jojoba, awokado, masło shea, makadamia. W kosmetykach do włosów stosuje się także emolienty syntetyczne, czyli parafinę oraz silikony.
- Domowe zabiegi na włosy – oleje i maski do włosów
Dobre efekty dają także zabiegi na włosy, które można wykonać w domowym zaciszu. Mowa o saunie oraz olejowaniu. Sauna polega na zaaplikowaniu na kosmyki ampułki regeneracyjnej, maski do włosów lub oleju, owinięciu ich ręcznikiem, a następnie podgrzewaniu za pomocą suszarki. Wysoka temperatura (nieprzekraczająca 40-60 stopni Celsjusza) otwiera łuski włosa i umożliwia dotarcie do jego wnętrza substancji odżywczych.
Olejowanie włosów zaś polega na nałożeniu na całą długość włosów i skórę głowy oleju roślinnego i pozostawienie go na noc. Po przebudzeniu włosy należy umyć delikatnym szamponem pozbawionym substancji wysuszających. Efekt widoczny jest gołym okiem – kosmyki są lśniące, odżywione i zabezpieczone przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
- Wybierz odpowiednią garderobę zimową
Nawet jeśli włosy po zdjęciu czapki nie wyglądają najlepiej, warto zakładać ją w mroźniejsze dni. Nie tylko chroni ona przed zimnym wiatrem i zaziębieniem, ale także przed uszkodzeniem cebulek włosowych, którym to szczególnie nie sprzyja zimno. Wybierając czapkę, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana. Czapka z akrylu nie przepuszcza powietrza, więc skóra głowy zaczyna się przetłuszczać, co w efekcie może doprowadzić do rozwoju łupieżu. Sztuczne włókna sprzyjają także elektryzowaniu się włosów. Najlepszym rozwiązaniem jest czapka wykonana z naturalnych materiałów – bawełny lub wełny.