Tani w produkcji, mający wiele zastosowań, niezwykle trwały – beton, którego receptura od wieków się zmieniała, miał i ma do dzisiaj olbrzymie znaczenie w budownictwie na całym świecie. Powstają z niego całe miasta, ale także elementy odprowadzające wodę, kanały, chodniki czy balustrady i płoty. Ostatnio także króluje we wnętrzach, jako świetne wykończenie ścian i sufitów. Wytworzony przez firmę z olbrzymim doświadczeniem, z wysokiej jakości cementu i kruszywa jest praktycznie niezniszczalny.
Jak powstaje beton?
Taki podstawowy beton powstaje w wyniku zmieszania i twardnienia mieszanki złożonej ze spoiwa, jakim jest cement, kruszywa oraz wody, a także różnych dodatków i domieszek. Jeśli chodzi o kruszywa, to najczęściej stosuje się kruszywo grube czyli żwir, lub drobne – piasek. Można także zastosować keramzyt. Domieszki poprawiają właściwości betonu, na przykład sprawiają że beton wolniej wiąże, jest mrozoodporny i wodoszczelny. Od receptury betonu zależeć też będzie to, czy będzie on miał wysoką ścieralność, dobrą izolację cieplną albo będzie żaroodporny. Do produkcji betonu stosuje się także wodę, ale nie może być to woda morska, wysoko zmineralizowania czy zanieczyszczona, pochodząca ze ścieków albo rzek. Ta z wodociągu jest odpowiednia.
Mnogość zastosowań
Kupując produkty betonowe (polecam betoniarnię http://betonowe-krakow.pl/) należy uwzględnić ich żywotność, odporność na kruszenie się, warunki atmosferyczne, duży nacisk. Dlatego najlepszym betonem będzie ten wykonany z cementu portlandzkiego, płukanego piasku, grysu oraz plastyfikatorów, które dodatkowo wpływają na jego wytrzymałość. Składniki te są używane do produkcji pustaków betonowych, szalunkowych, fundamentowych, betonowych kręgów, korytek ściekowych, przepustów drogowych różnej średnicy. Również z betonu powstają płyty ażurowe do wykładania podjazdów, parkingów czy ulic, elki do zabezpieczania skarp i nasypów czy słupki graniczne. Jak widać beton to masa uniwersalna, bez której nie powstałaby światowa infrastruktura drogowa i budownictwo.