Kajak pneumatyczny – czym jest i jaki warto wybrać?

0
762

W dzisiejszych czasach na rynku dostępna jest ogromna ilość przeróżnych kajaków – dostępne są tradycyjne kajaki polietylenowe, kompozytowe, morskie, górskie, kanadyjki i canoe, kajaki polo, wędkarskie, pneumatyczne…Cała ta terminologia może przestraszyć i skutecznie zniechęcić potencjalnego przyszłego amatora kajakarstwa, jednak jak to mówią – nie taki diabeł straszny jak go malują. W tym tekście weźmiemy pod lupę ten ostatni wymieniony rodzaj kajaka – kajak pneumatyczny. Czym jest? Dla kogo jest przeznaczony?  Jaki warto wybrać?

Specyfikacja – kajak pneumatyczny

Na wstępie wyjaśnijmy sobie jedną rzecz – “kajak pneumatyczny” to po prostu kajak dmuchany. Tego typu kajaki cieszą się niesłabnącą popularnością od dłuższego czasu. Są niezwykle kompaktowe i stosunkowo lekkie, dzięki czemu łatwo je przetransportować. Na rynku dostępne są modele od kilkuset do kilku tysięcy złotych, każdy znajdzie coś dla siebie. Maksymalne obciążenie mieści się w granicach 150/200kg, a więc spokojnie mogą go używać dwie osoby dorosłe wraz z dzieckiem. Waga takiego kajaka to ok. 15/20 kg. Pompowanie zajmuje nie więcej niż 10 minut. Kajak pneumatyczny, w trosce o wygodę, pakowany jest zazwyczaj w poręczną torbę lub plecak. 

Dla kogo? Na jakie warunki? Jaki wybrać?

Jak już wspomniano wcześniej, tego typu kajak nadaje się na aktywny wypoczynek dla całej rodziny, włączając w to dzieci. Należy jedynie pamiętać o odpowiedniej ilości siedzisk. Dobry kajak pneumatyczny jest wykonany z wysokiej jakości tworzywa, które jest mocne i odporne na otarcia. Sprawdzi się na spokojnych rzekach, w morzu i na jeziorze – doskonała opcja dla wędkarzy. To, jaki kajak wybierzemy, zależy przede wszystkim od naszego budżetu. Warto zainwestować w produkt znanej i cenionej marki, gdyż jest to zakup, który powinien służyć nam latami. Marka Sevylor specjalizuje się w produkcji tratw gumowych z PVC i winylu już od ponad 70 lat. Zyskała sobie grono sympatyków na całym świecie, dotarła również do Polski. Posiada w swojej ofercie modele godne uwagi.

Jak o niego dbać? 

Kajak pneumatyczny nie wymaga specjalistycznej “opieki”. Posłuży nam na długo, jeżeli wykonamy kilka prostych kroków i odpowiednio o niego zadbamy. Ważna jest kontrola ciśnienia podczas pompowania – pomoże nam w tym manometr, który zazwyczaj dołączany jest do zakupu. Przed dłuższym przechowywaniem należy opłukać kajak w słodkiej wodzie i dokładnie go wysuszyć. Najlepiej też nie zostawiać w pełni napompowanego kajaka na słońcu, gdyż istnieje ryzyko nadciśnienia. W razie przedziurawienia, często w zestawach możemy znaleźć zestaw naprawczy do szybkiej “reanimacji” pacjenta. To tyle! Czy to dużo? Raczej nie. Kajak pneumatyczny to naprawdę prosty i nieskomplikowany sprzęt, który może dać mnóstwo frajdy każdemu z nas.

Artykuł napisany przy pomocy: Sklep Gokajak

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here