Kolarze coraz częściej decydują się na zakup okularów rowerowych. Nie tylko dobrze wyglądają, ale też zapewniają ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Ich zastosowań jest jednak znacznie więcej. Dlaczego wyczynowi i amatorscy kolarze oraz rowerzyści coraz częściej decydują się na zakup okularów?

Różne zastosowania okularów

Okulary rowerowe najczęściej chronią jadącego przed słońcem. Jeżdżenie w słoneczny dzień może być naprawdę uciążliwe, a miejscami nawet niebezpieczne. Promienie lubią oślepiać jadącego, przez co ma on znacznie ograniczone pole widoczności. Trzeba zaznaczyć tutaj, że w okularach nie powinno się patrzeć bezpośrednio na słońce, ale z pewnością dają one większe możliwości zobaczenia niebezpieczeństwa. Okulary chronią również przed insektami, które lubią wpadać bezpośrednio do oczu. Dzięki nim skończy się wiecznie łzawienie i przecieranie się w trakcie jazdy.

Okulary na rower chronią wzrok przed promieniowaniem UV, a wszystko dzięki soczewkom, które są wyposażone w filtr UV. Dzięki specjalnemu systemowi chroniącemu można uniknąć parowania szkieł co jest częste w przypadku zmian temperatur. Warto kupić wtedy model soczewki z otworami. Dzięki nim lepiej działa cyrkulacja powietrza, przez co łatwiej dochodzi do odparowywania. Dla bardziej zaawansowanych kolarzy przeznaczone są specjalne soczewki fotochromatyczne, które dostosowują się do natężenia światła. Lubią wtedy zmieniać swój kolor – przyciemniają się i rozjaśniają w zależności od potrzeb. W ten sposób nie trzeba kupować osobnej pary okularów rowerowych.

Dobre dopasowanie okularów

Okulary bardzo łatwo kupić w złym rozmiarze, dlatego ważne jest odpowiednie ich dopasowanie. Powinny one stabilnie leżeć na nosie. Wiele zależy w takich przypadkach od rodzaju materiału i jego ogólnego kształtu. Ważnymi częściami okularów są również nosek i zauszniki, które mają dość różnorodne profile. Kluczem jest takie dopasowanie, żeby okulary nie zsuwały się nawet przy energicznych ruchach głową. Powinny być odpowiednio stabilne zarówno w przedniej, jak i tylnej części głowy. Przy okazji jednak nie powinno się ich zbytnio czuć na nosie, co może powodować dyskomfort.

Najważniejsze, żeby okulary rowerowe chroniły przed zagrożeniami na drodze, dopiero potem liczy się ich wygląd. Na szczęście te dwie funkcje najczęściej łączą się w jedno. Okularów na rynku wciąż przybywa, a wiele z nich wygląda bardzo nowocześnie i sportowo. Mnóstwo z nich dobrze wygląda również na danej osobie już po zejściu z roweru, co zwiększa ich uniwersalność. Są przy okazji niedrogie, nawet w wersji z filtrami UV.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here