Jednym z najważniejszych elementów wyprawki do przedszkola jest obuwie zmienne. Kapcie, które dziecko zakłada zaraz po przyjściu do przedszkola, jest niezbędne każdemu przedszkolakowi. Jakie buty dla dziecka do przedszkola będą najlepsze? Okazuje się, że wybór odpowiedniego obuwia nie może być przypadkowy.

Jakie powinno być idealne obuwie zmienne do przedszkola

         Dzieci spędzają w przedszkolu około 8 godzin dziennie, warto więc zadbać o to, by w tym czasie ich stopy mogły prawidłowo się rozwijać. Aby mieć pewność, że kapcie do przedszkola, które chcemy kupić dziecku, są na pewno dobrym wyborem, trzeba sprawdzić, czy spełniają poniższe kryteria:

  • materiał, z którego wykonane są wszystkie dziecięce buty, powinien dobrze przepuszczać powietrze. Najlepiej sprawdzają się materiały naturalne, które są bardziej wytrzymałe niż sztuczne i jednocześnie bardziej przyjazne dla stopy dziecka
  • rozmiar kapci dla dzieci powinien być idealnie dostosowany do wielkości stópki. Nie należy kupować bucików „na wyrost” i trzeba wymieniać je jak tylko robią się za małe.
  • zapięcie kapci nie powinno sprawiać problemów zarówno rodzicom, jak i dzieciom.
  • idealna podeszwa jest cienka i elastyczna, najlepiej jeśli jest elastyczna
    w miejscu, w którym zginają się palce. Nie może być śliska — musi zapewniać dziecku doskonałą „przyczepność”.
  • wysokość kapci powinna umożliwiać swobodne poruszanie kostką.
  • czubki butów powinny być szerokie, dziecko musi mieć możliwość swobodnego poruszania palcami stóp.
  • obowiązkowa jest skórzana wkładka wewnątrz obuwia.

Odpowiedni rozmiar

         Pierwszym krokiem przy wyborze odpowiedniego obuwia dla dziecka jest zmierzenie dokładnie długości jego stopy. Najprostszym sposobem jest odrysowanie jego stópek na kartce papieru. Poproś dziecko, aby stanęło jedną stopą na kartce. Powinno ono stać w lekkim rozkroku, równomiernie rozkładając ciężar na obie stopy, a następnie obrysuj ich kształt długopisem. W ten sposób można najdokładniej zmierzyć ich długość.

         Wybierając rozmiar kapci należy pamiętać, by wkładka wewnętrzna była dłuższa od stopy dziecka o 0,5 cm, lecz nie więcej. Stopa dziecka podczas chodzenia cały czas przesuwa się do przodu, a dzięki zapasowi buty nie będą uciskać paluszków. Pozostawienie jednak zbyt dużego luzu, ponieważ wpłynie to negatywnie na stabilizację stopy.

         Rzepy zamiast sznurowadeł

         Dzieci w wieku przedszkolnym na każdym kroku uczą się samodzielności.  Odpowiednie buty zatem to takie, które dziecko będzie potrafiło bez trudności samodzielnie ubrać oraz zdjąć. Ponieważ zdolności manualne dziecka w wieku przedszkolnym nie są jeszcze na tyle rozwinięte, by bez problemów zasznurować buty, lepszym wyborem będzie obuwie zapinane na rzepy lub z wszytymi gumkami. Takie kapcie maluch będzie mógł samodzielnie ubierać i nie sprawi mu to żadnego problemu.

Obuwie na podwórkowy plac zabaw

         Pamiętajmy, że dziecko nie spędza całego dnia jedynie w budynku przedszkola. Dzieciaki, zwłaszcza gdy jest ładna pogoda, wychodzą na spacery oraz przedszkolny plac zabaw. Warto więc zadbać, by podczas zabawy na podwórku dziecko również czuło się komfortowo.

         Obuwie powinno być zawsze dopasowane do pory roku, dlatego zimą ubieramy dziecku do przedszkola ocieplane kozaki, sięgające ponad kostkę
i posiadające antypoślizgową podeszwę. Jesienią oraz wiosną doskonale sprawdzą się botki i obuwie sportowe, a latem sandały z zakrytym przodem.

         Trafione w gust malucha

         Buty dziecięce do przedszkola powinny być oczywiście przewiewne
i wytrzymałe, ale powinny również podobać się dziecku. W sklepach znajdziemy bardzo duży wybór kapci dla dziecka w wielu wzorach i kolorach, a także z postaciami z ulubionych bajek, filmów, gier czy komiksów. Można więc bez problemu wybrać obuwie zmienne, które trafi w gust dziecka.

Warto zaangażować malucha w kompletowanie wyprawki, zwłaszcza, jeśli dopiero rozpoczyna swoją przygodę z przedszkolem,  Będzie on mógł wybrać buciki z ulubioną postacią lub wzorem, a zadaniem rodzica będzie sprawdzenie, czy oprócz kwestii wizualnej, kapcie spełnią również funkcje praktyczne i zdrowotne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here