Noże towarzyszą myśliwym od niepamiętnych czasów. Pomagają w polowaniu, pozwalają na patroszenie zwierzyny i upuszczanie jej krwi, ale służą także jako pomoc w innych celach – choćby do wystrugania czy przecięcia czegoś. Ich uniwersalność sprawia jednak, że powinny być wybierane z rozmysłem i uwagą. Jakie cechy warto rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Składany lub o stałej klindze

Pierwsze pytanie, jakie warto sobie zadać, to czy nóż ma mieć stałą, czy składaną klingę. Pierwsze z nich są nożami większymi, wymagającymi noszenia ich w pochwie. Są mocniejsze, bardziej wytrzymałe i z zasady cięższe, a zatem sprawdzają się w trudniejszych sytuacjach, gdy używamy więcej siły. Ich atutem jest niezawodność – nie złamią się niespodziewanie, a tym bardziej nie złoża pod naporem większej siły. Często są też łatwiejsze w konserwacji.

Z kolei noże składane wykorzystujemy raczej przy lżejszych pracach z uwagi na bardziej delikatną konstrukcję. Chętnie używane są jako noże dodatkowe, których najważniejsza cecha to poręczność. Są mniejsze, niejednokrotnie lżejsze niż noże ze stałą klingą i mogą być noszone luzem, choćby w kieszeni spodni. Niestety, ze względu na swoją konstrukcję mogą być trudniejsze w czyszczeniu. Zdarza się, że zamiast typowych noży myśliwskich, wykorzystywane są w tej kategorii narzędzia wielofunkcyjne.

Rodzaj stali

Mówiąc o nożu, zawsze w pierwszej kolejności myślimy o stali, z której został wykonany. Dobre noże myśliwskie powinny być przede wszystkim twarde i trudne do stępienia, w także wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu ich klingi długa pozostaną ostre i będą ułatwiać myśliwym ich zadania. Co więcej, odporność na uszkodzenia mechaniczne sprawia, że nawet w trudnych sytuacjach będą naprawdę niezawodne.

Takie parametry można znaleźć w wielu rodzajach stali, ale jednymi z najbardziej popularnych w nożach myśliwskich są stal węglowa oraz nowoczesna stal wysokostopowa M390. Obie odznaczają się wysokim współczynnikiem twardości, który gwarantuje, iż klinga nie będzie się szybko tępiła. Dzięki prostemu chemicznie składowi stal węglowa odznacza się jednocześnie łatwością ostrzenia. Z kolei nowoczesny materiał M390 to gwarancja nierdzewności.

Rękojeść, która dobrze leży

Gdy już wybierzemy nóż z idealną klingą i o najlepszej do przewidzianych zadań konstrukcji, pora na dopasowanie go pod kątem wygody użytkowania. Innymi słowy, pora na dobór rękojeści, która pełni tak samo istotną rolę jak ostrze.

Rękojeść powinna przede wszystkim pewnie i wygodnie leżeć w dłoni, niezależnie od tego, czy wykorzystujemy aktualnie większą, czy mniejszą siłę chwytu. Nóż myśliwski nie może być zatem za duży ani za mały, a co więcej, nie może wysługiwać się z dłoni.

Ze względu na te cechy, rękojeści wykonywane są często z materiałów, które zapewniają jak najlepszych uchwyt, takich jak drewno i materiały sztuczne. Warto sięgnąć po taki, który pasuje do różnych chwytów, które będą wykorzystywane podczas pracy myśliwego. Innymi słowy, najlepsza rękojeść może okazać się tą najprostszą, najbardziej zaokrągloną, bez zbędnych krawędzi czy wgłębień. Dzięki temu sprawdzi się niezależnie do miejsca chwytu czy jakiekolwiek zmiany położenia dłoni, co będzie można docenić zwłaszcza po dłuższym czasie pracy z tym narzędziem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here