Jak wybrać kask ochronny?

0
1002

Dobór kasku ochronnego pozwoli nie jedynie uratować zdrowie oraz życie, lecz również porządkuje w ogromnym stopniu to, co dzieje się na terenie budowy. Jak natomiast w wypadku każdego środka ochronnego, na jego efektywność oddziałuje nie jedynie jakość, lecz także wygoda – gdy kask jest nieprawidłowo dopasowany, to niejednokrotnie w ogóle nie zostanie wykorzystany, natomiast chociażby gdy będzie na głowie, to może zupełnie nie zabezpieczać tak, jak powinien. Stąd także należy wiedzieć, czym się kierować, jeśli zależy nam na tym, żeby wybrać jak najlepszy kask ochronny.

Jakie są typy kasków ochronnych?

Kaski robocze, natomiast naprawdę hełmy ochronne, ponieważ taka jest ich odpowiednia nazwa, różnią się we zależności od zastosowania. Charakter stanowiska, na którym są wykorzystywane, stanowi o produktach użytych podczas ich produkcji i kształcie skorupy, więc górnej części kasku. Na rynku dostępne są m.in. kaski budowlane oraz przemysłowe, kaski dopasowane do pracy na wielkości, kaski dla górników, hutników, elektromonterów. W związku z tym ludzie zawsze muszą mieć specjalistyczne kaski ochronne.

Kask ochronny z dodatkami?

W pierwszej kolejności należy rozważyć do czego będzie nam służył kask ochronny teraz oraz w przyszłości. Jeśli w przyszłości chcemy przybywać w miejscu ciężkich prac i różniącym się miejsce pracy od dotychczasowego np. warunkami pogodowymi doskonałym pomysłem jest dobór kasku z opcją dopasowania oraz zakładania dodatków. Dobierając dodatki możemy otrzymać np. kask z okularami, kask ze słuchawkami, kask z ochroną przeciwdeszczową, kask z maską, i kask z paskiem podbródkowym.

Kaski przemysłowe dla robotników

Reguły bezpieczeństwa oraz higieny pracy wymagają, aby podczas wykonywania obowiązków zawodowych, na przykład na budowie, zatrudniony koniecznie miał głowę chronioną kaskiem. Przestrzeganie tego przepisu kontroluje nadzorca budowy, natomiast w tego typu elementy ochronne budowlańców wyposaża sam przedsiębiorca. Kierownik budowy nie może dopuścić do tego, aby choć poprzez chwilę zatrudniony poruszał się po obszarze budowy bez kasku. Chodzi o ochronę zdrowia oraz życia.

W realiach pracy przemysłowej ryzyka mechaniczne są na wielu miejscach. Niebezpieczeństw tychże nie zawsze jesteśmy w stanie wykluczyć przez wykorzystywanie materiałów ochrony publicznej lub zmieniając organizację pracy. W wielu wypadkach jedyną opcją ochrony pracownika jest wykorzystanie tzw ŚOI – środków ochrony indywidualnej. Głowa jest jednym spośród niezwykle ważnych części ciała człowieka – więc zagrożenie połączone z ryzykami technicznymi jest wielkie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here