Metod na stworzenie harmonijnej garderoby jest zapewne tak wiele, jak kobiet, które tego potrzebują. Nie bez przyczyny jednak niektóre z tych sposobów zdobyły sobie grono oddanych fanek. Jedna z ciekawszych propozycji w tym zakresie to inspiracja określonym wcześniej typem urody. Staje się on swoistym drogowskazem przy wyborze strojów.

Systematyka typów urody – czy warto po nią sięgać?

Interpretacja rysów twarzy, koloru włosów czy skóry z pozoru nie ma wiele wspólnego z określaniem własnego stylu. Co więcej, kobiety przyzwyczajone do artystycznej swobody w ubiorze mogą nawet uznać, że takie szufladkowanie je ogranicza. Innego zdania są jednak ogromne rzesze miłośniczek analizy kolorystycznej. 

Przysięgają one, że dobór ubrań w oparciu o takie schematy odmienił ich życie, a wtórują im słynni projektanci i znane marki. Nie znaczy to oczywiście, że kierowanie się przy zakupach tylko typem urody to uniwersalna strategia. Lepiej spojrzeć na to jak na dobry sposób, by świadomie i z rozmysłem zarządzać własnym wyglądem. 

Analiza kolorystyczna – klucz do uporządkowanej szafy

Koncepcja analizy kolorystycznej sięga swoimi korzeniami do historii malarstwa, z której przywędrowała do sfery makijażu. Jej zastosowanie na polu mody upowszechniły wydane w latach 70 i 80 poradniki, w tym „Colour Me Beautiful” Carol Jackson. Stąd właśnie pochodzi podział na 4 główne typy urody: Wiosnę, Lato, Jesień i Zimę. Idea ta zrobiła w świecie odzieżowym niezwykłą karierę, do tej pory powracając w kolekcjach, które firmują znane marki. Jak zastosować ją na własny użytek? Pierwszym krokiem będzie tu umiejętne uchwycenie typu, do którego się zaliczamy. 

Prowadzi to do utworzenia bazowej gamy barw, z której następnie korzystamy przy zakupach. Osoby o typie Wiosna będą wyglądać dobrze w barwach pastelowych, granatach czy zieleniach oraz kolorach na styku żółtego i brązu. Panie Lato powinny skoncentrować się na zimniejszych barwach, jak ciemnoszary czy błękitny, ale pasują im też róże, zielenie czy czerwienie. Typ urody określany jako Jesień lubuje się w ciepłych kolorach – może być to zarówno pomarańczowy, żółty, jak i czekoladowy. Ostatni wyróżniany typ – Zima – to uroda, którą doskonale podkreślą choćby kontrasty bieli i czerni, mocny turkus czy róż.

Typy urody a indywidualne gusta

Czasami zachwyca nas kolor, który absolutnie nie schlebia odcieniowi naszej cery, oczu czy włosów. Czy oznacza to, że bez względu na wszystko musimy z niego rezygnować? Zdecydowanie nie! Praca nad dążeniem do własnego stylu wymaga sporo wysiłku, ale powinna również pozostać przygodą. Problem pojawia się także, jeśli znane marki, których pomysły uwielbiamy, w danym sezonie skoncentrowały się na typach odmiennych od naszego.

Co zrobić, jeśli mimo to pragniemy sprawić sobie przyjemność nowością z ulubionego sklepu? Odpowiedź brzmi – obejrzeć, przymierzyć, a potem kupić, o ile czujemy się świetnie w wybranym ciuchu. Sięgając po arsenał strojów przeznaczonych dla określonego typu urody, warto zachować nieco niezależnego myślenia. Do zasad analizy kolorystycznej możemy przecież wrócić, jeśli przekonamy się, że taka droga do garderoby idealnej była dla nas najlepsza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here