Być może ktoś słyszy tą nazwę pierwszy raz w swoim życiu. Nie jest to powszechnie znany na rynku pracy zawód w naszym kraju. Jednak z roku na rok przybywa coraz większa ilość osób, które są zainteresowane tego typu pracą. Sommelier jest to osoba zajmująca się tematyką win. Czy połączenie swojej pasji z pracą zawodową może być też dobrze płatne? Gdzie pracę znajdzie tego typu specjalista? Od czego będzie zależała wysokość wynagrodzenia sommeliera? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/ile-zarabia-sommelier-zobacz-zarobki-sommeliera/

Od czego zależą zarobki sommeliera?

W naszym kraju jest to zawód dosyć elitarny oraz ciężko jest znaleźć dobrego specjalistę w tym zawodzie. Pomimo tego, że zawód jest elitarny, niestety nie należy do najwyżej płatnych zawodów. Wpływ ma to ma wciąż małe zainteresowanie to elegancką profesją. Nasze wynagrodzenie w takim zawodzie wpływ będą miały przede wszystkim typowe czynniki rynku pracownika. Istotną rolę odgrywają również nasze kompetencje, udokumentowane kursy, wykształcenie kulinarne lub gastronomiczny. Ważne jest również to, że posiadamy spore doświadczenie, zdolności interpersonalne oraz wykazujemy się z porem zaangażowaniem. Wpływ na wysokość naszego wynagrodzenia będzie miało również miejsce, w którym jesteśmy zatrudnieni. Oczywistym faktem jest to, że zdecydowanie więcej wyrobimy w eleganckiej restauracji w dużym mieście, niż w małej restauracji na obrzeżach miasta. 

Na jakie zarobki może liczyć z sommelier?

Zarobki będą różniły się między sobą zależności od wyżej wymienionych czynników. W dużych prestiżowych lokalach jako osoba na takim stanowisku jesteśmy w stanie zarobić około 4000 zł. Zwłaszcza, jeżeli jesteśmy profesjonalistami oraz posiadamy doświadczenie, a także łatwo odróżniamy wina po smaku i zapachu. Przeciętnie zarobimy w restauracjach, winiarniach oraz sklepach z winem. Będą to zarobki znajdujące się w okolicach od 2000 do 3000 zł. Jest to wysokość wypłat w zależności od pracodawcy. Jednak będąc zatrudnionym w restauracjach oraz hotelach w niektórych przypadkach możemy liczyć na napiwki od klientów. Zwłaszcza, jeżeli przekonujemy ich wysoką jakością swojej obsługi oraz doskonałym dopasowaniem wina do posiłku. Możemy liczyć również na dorobek na pokazach i szkoleniach. Przykładowo dwugodzinny pokaz sommeliera na prywatnym przyjęciu jest to koszt znajdujący się w granicach od 300 zł do 1200 zł, w zależności od wielkości i ekskluzywności wydarzenia.

Zobacz też: http://www.panprezent.pl/w-jaki-sposob-zostac-archiwista/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here