Do czego może przydać się w ogrodzie wertykulator?

0
121

W każdym ogrodzie ważne miejsce zajmuje trawnik. Od jego wyglądu zależy nie tylko wygoda przebywania w tym miejscu – trawnik pozwala także lepiej zaplanować taką przestrzeń. Żeby trawa wszędzie rosła tak samo dobrze, potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt ogrodowy. Najlepszą propozycją z działu ogrodowego może być wertykulator. To urządzenie, dzięki obecności specjalnych długich ostrzy, nacina glebę tak, żeby do jej przestrzeni dostało się jak najwięcej tlenu. Proces wertykulacji stosowany dobrze, na odpowiednich glebach, przy użyciu fachowego sprzętu daje dobre efekty. Stosowany regularnie pozwala na usunięcie z trawników wszystkich zbędnych elementów, na przykład mchu. O jego istnieniu warto przypomnieć sobie przede wszystkim wczesną wiosną, kiedy przygotowuje się trawnik do użytku. Następnie taki proces, o ile jest potrzebny, można powtórzyć także jesienią.

Jakie wertykulatory obecne są w sklepach ogrodniczych?

W sklepach specjalistycznych można zauważyć przynajmniej cztery najważniejsze rodzaje wertykulatorów. Są to urządzenia spalinowe, elektryczne, w formie przyczepek do ciągników oraz ręczne. Urządzenie ręczne to przede wszystkim wybór tych osób, które mają niewielki obszar zieleni. Duże ogrody wymagają użycia bardziej specjalistycznych sprzętów, które ułatwiają takie fachowe nacinanie podłoża. Wertykulator, podobnie jak inne nowoczesne urządzenia do ogrodu, może być w dwóch wersjach – w pełnym okablowaniu bądź urządzenie akumulatorowe niewymagające okablowania. Najczęściej spalinowe czy elektroniczne maszyny tego rodzaju przypominają swoim wyglądem kosiarki do trawy. Ręczny sprzęt przypomina grabie o dość nietypowym, ciekawym kształcie. Jest to produkt nieskomplikowany, który nie sprawia trudności w użyciu, praca z nim może być jednak nieco monotonna.

Czym charakteryzują się takie najnowsze modele?

Większe tereny, na których rośnie trawa, to więcej obowiązków. Z ręcznymi wertykulatorami taka praca mogłaby zająć wiele godzin. Zamiast się na nią decydować, lepiej jest wydać nieco więcej pieniędzy na spalinowe, elektryczne lub doczepiane do traktorków ogrodowych sprzęty. Taki nowoczesny wertykulator pracuje tak samo wydajnie. Znajdujące się tam specjalistyczne ostrza fachowo nacinają podłoże do 20 milimetrów. To wystarczy do tego, żeby ziemia nabrała większej ilości wartości odżywczych. Ostrza powinny cechować się odpowiednią ostrością. Żeby tak było, wykonuje się je najczęściej ze stali nierdzewnej. Jest to materiał, który się nie tępi i jest niezawodny do zadań specjalnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here